Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.06.2012 02:40 Kategoria:Społeczeństwo Autor:ZG Placówka:Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
O własności intelektualnej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 15 czerwca przekazało do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Raport Otwarcia - czytamy na stronie mkidn.gov.pl.  Jest to dokument stworzony przez podgrupę zajmującą się ustawą o prawie autorskim w ramach warsztatów Reforma prawa własności intelektualnej.

Jak informuje MKiDN, raport zawiera postulaty i propozycje zmian legislacyjnych oraz zebrane do nich komentarze. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się pięć spotkań członków podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W jej skład weszli  eksperci społeczni oraz przedstawiciele administracji państwowej. Stronę społeczną reprezentowali  wydawcy, producenci, przedstawiciele branży telekomunikacyjnej oraz informatycznej, organizacje zbiorowego zarządzania oraz  członkowie fundacji, głoszących postulaty liberalizacji obrotu utworami w Internecie. W trakcie posiedzeń dyskutowano na takie tematy, jak  domena publiczna, dozwolony użytek prywatny i publiczny, ustawowe terminy egzemplarza i kopii oraz sankcje cywilne i karne związane z naruszeniami prawa autorskiego.

Raport Otwarcia ostatecznie ma  stanowić wkład do bardziej obszernego dokumentu, który będzie zawierać propozycje zmian uczestników wszystkich, wyżej wymienionych  warsztatów. Dokument znajduje się tutaj.

Legalna Kultura

Ochrona własności intelektualnej jest też tematem kampanii społecznej Legalna Kultura. Celem akcji jest zachęcenie użytkowników do korzystania z legalnych źródeł kultury. Na stronie internetowej projektu można znaleźć bazę legalnych źródeł (zarówno odpłatnych jak i bezpłatnych), z których możemy ściągać, muzykę, filmy wideo czy pliki tekstowe mając pewność, że nie okradamy twórców.

W ramach projektu prowadzone są też warsztaty edukacyjne. A ich przedstawiciele pojawiają się na najróżniejszych imprezach kulturalnych w kraju. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404725

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.