Portal Kulturalny Warmii i Mazur wydawany jest przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu - instytucję kultury podlegającą samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Gazetę codziennie przygotowuje redakcja prowadzona przez Wirtualne Centrum Kultury eświatowid.pl.
Wirtualne Centrum Kultury to dział, który tworzą redakcja portalu, a od kwietnia 2011 roku także pracownia digitalizacji. Łącznie pracuje tu 5 osób.
Do zakresu jego zadań należy m.in. gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących przedsięwzięć kulturalnych, informacji o artystach, twórcach, powstających dziełach artystycznych - w postaci artykułów prasowych, plików dźwiękowych i telewizyjnych umieszczonych na portalu www.eswiatowid.pl.
Cykle
W minionym roku redakcja powróciła do realizacji krótkich filmów instruktażowych. Po lekcjach tańca przyszła kolej na sztuki plastyczne. W tym celu utworzony został cykl e-learningowy i przygotowane zostały filmy instruktażowe na temat filcowania, płaskorzeźby, fusingu, witrażu i ceramiki.
Redakcja kontynuowała też prezentację sylwetek twórców. Sportretowani zostali m.in. Alfons Kułakowski, Zygmunt Prończyk, Benedykt Kroplewski, Waldemar Cichoń i Ryszard Kaczmarski, a w związku z nadchodzącą 50. rocznicą powstania placówki redakcja w marcu, na rok przed obchodem jubileuszu, rozpoczęła akcję Pamiętniki Światowida.
W ramach tego działania nagrywane są rozmowy telewizyjne i radiowe z ludźmi, których życie było związane z tą instytucją, a także digitalizowane są fotografie przedstawiające działalność placówki w minionych latach. Akcja ta pokazuje nie tylko Światowid, ale też pejzaż kulturalny miasta i ludzi, którzy go tworzyli.
W ramach prowadzonej działalności digitalizacyjnej nawiązana została współpraca z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Zrealizowany został materiał filmowy o placówce oraz zdigitalizowanych zostało 400 obiektów dokumentujących jej działalność. Aktualnie w bazie placówek gazety znajduje się 129 stowarzyszeń, fundacji i instytucji kultury, o działalności których informuje gazeta. Portal współpracuje także wortalami tematycznymi poświęconymi szeroko pojętej kulturze.
Rozmowy o kulturze
Gazeta stara się czynne uczestniczyć nie tylko w wydarzeniach kulturalnych miasta i regionu, ale także w rozmowach poświęconych kulturze. Pracownicy działu WCK uczestniczą w konferencjach i warsztatach (w roku 2011 m.in. w konferencji Cyfrowa Kultura. Archiwa, Biblioteki, Muzea w Warszawie, konferencji naukowej w Węgorzewie, międzynarodowej konferencji w Sopocie, Forum Kultury Warmii i Mazur oraz warszawskiej konferencji scenariopisarskiej Script Forum).
Również redakcja inicjowała tego typu wydarzenia - była organizatorem regionalnej konferencji Ocalić od zapomnienia... poświęconej niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu, która połączona była z warsztatami digitalizacyjnymi, a w piątą rocznicę istnienia zorganizowała spotkanie środowiska dziennikarskiego, na którym dyskutowano na temat aktywności w internecie.
Warto dodać, że w redakcji pracują specjaliści - prowadząca portal Agnieszka Jarzębska, ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w mediach, a w październiku 2011 jeden z operatorów - Tomasz Misiuk - ukończył studia I stopnia na wydziale operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Tworzenie społeczności
Trwa rozbudowa działu Wirtualne Centrum Kultury. Dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 dotychczasowa gazeta rozszerzona będzie o nowe funkcjonalności, a przede wszystkim powstać ma portal społecznościowy ekulturalni.pl, gromadzący internautów zainteresowanych kulturą i turystyką kulturalną. Realizacja projektu zakończy się w listopadzie 2012 roku.