Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.12.2011 09:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Biblioteka Elbląska
Tożsamość plemienna a religijność Polaków (felieton)

Tydzień przed świętami, podczas Salonu Polityki w Elblągu, został przywołany temat religijności Polaków. Czy Polak praktykujący to Polak religijny? Czy Polacy wierzą naprawdę, czy powierzchownie i na pokaz? O polskiej religijności, laicyzacji wiary, zmianach zachodzących w religijności Polaków - o tym miało być podczas dyskusji, a było... bardzo akademicko. Na ziemię dyskutanci zeszli dopiero podczas odpowiadania na pytania publiczności.

Spotkanie poprowadził red. Mirosław Pęczak z tygodnika Polityka, jego gośćmi byli: prof. Zbigniew Mikołejko (historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa; opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach) oraz ojciec Tomasz Dostatni - dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Ojciec Dostatni w czeskiej Pradze pełnił funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1995-2000 był dyrektorem wydawnictwa W drodze. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu Rozmowy w drodze. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej.

Wydawało mi się, że bliższe będą mi wypowiedzi profesora, ale to o. Tomasz Dostatni używał w dyskusji argumentów zdroworozsądkowych i wyważonych, nie popisywał się erudycją i nie silił na inteligenckość. Po prostu odpowiadał na pytania.

Pierwsza część spotkania, w której pytania zadawał prowadzący, była według mnie nieudana - dyskusja skręciła na tory teoretyczne, akademickie i mimo że - jak mi się wydaje - mam dość dobre wykształcenie, to wydaje mi się, że taka formuła sprawdza się na uniwersytecie, a nie w czasie spotkania takiego, jak to w Elblągu. Pokazały to również pytania publiczności. Poruszały one współczesne problemy kościoła, były dalekie od tego, o czym przez praktycznie godzinę rozmawiali goście.

Dowiedziałam się, że najbardziej religijni są Hindusi, a najmniej Szwedzi. 96% Polaków przyznaje się do tego, że są katolikami, a z danych Kościoła wynika, że ochrzczonych jest jedynie 89%. Wg profesora Zbigniewa Mikołejki, zaledwie 40-41% Polaków to katolicy praktykujący, a liczby i statystyki to fantomy, raczej zasłaniają prawdę, niż ją odsłaniają. Wniosek jest taki, że religia to znak swojego rodzaju tożsamości plemiennej, a 2/3 Polaków jest nieświadomymi heretykami. Ponadto obaj goście stwierdzili, że w naszej religijności brak jest wewnętrznej integralności - chrześcijańskie prawdy i dogmaty nie są zgodne z naszą moralną postawą.

Ojciec Tomasz Dostatni zwrócił również uwagę na to, że mówiąc dziś o polskiej religijności, ma się na myśli katolicyzm. Tymczasem przed 65 laty było zupełnie inaczej, gdy w naszym kraju było sporo wyznawców judaizmu i prawosławia oraz protestantów.

Publiczność zainteresowana była tym, co dziś dzieje się w kościele i... polityce - czy krzyż powinien wisieć w sejmie? Jakie wpływy ma Opus Dei? Jak bardzo integralne są polskie oblicza katolicyzmu - ojciec Tadeusz Rydzyk, Jarosław Kaczyński, kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Józef Tischner? Jak sprawa księdza Adama Bonieckiego świadczy o polskim kościele?

Akcent świąteczny pojawił się na koniec, gdy Mirosław Pęczak, za Stefanem Kisielewskim - Kisielem życzył nam wszystkim, aby nadchodzące święta były świętami ducha, a nie brzucha.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8770970

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.