Stan wojenny. Świadectwo
W Bibliotece Elbląskiej można oglądać wystawę poświęconą Elżbiecie Duszak - bibliotekarce i działaczce Solidarności.
Elżbieta Duszak (1954-2000) pracowała w elbląskiej książnicy w latach 1976-2000. W latach 80. działała w opozycji. Organizowała akcje strajkowe i uczestniczyła w nich, działała w Solidarności pracowników bibliotek, pomagała internowanym, redagowała podziemne pisma. Doświadczyła także represji:
"15 stycznia 1982 roku została aresztowana. Była przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Elblągu, a następnie w Ostródzie. Po miesiącu została zwolniona, a w marcu 1982 roku Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni uniewinnił ją. Po wyjściu z więzienia udzielała pomocy internowanym (...), przygotowywała i dostarczała im paczki z żywnością oraz odzieżą. Pisała też artykuły na temat ich sytuacji do prasy podziemnej. W latach 1985-1986 była współredaktorem, autorką i redaktorem naczelnym podziemnego Biuletynu Regionu Elbląskiego Solidarność, a następnie Pisma Społeczno-Politycznego Solidarność. Była kilkakrotnie zatrzymywana i skazywana przez kolegium do spraw wykroczeń, w jej mieszkaniu odbywały się rewizje. Do 1989 roku była rozpracowywana przez Wydział III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Elblągu, w ramach tzw. Sprawy Operacyjnego Rozpracowania pod kryptonimem Komisja" - informuje Aleksandra Buła z działu komunikacji społecznej.
Po upadku komunizmu Elżbieta Duszak kontynuowała działalność publiczną. Była np. jednym z założycieli elbląskich struktur Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (ZChN). W latach 1990-1994 była radną miejską z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Dwukrotnie otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury, pośmiertnie została też odznaczona Krzyżem Semper Fidelis.
Wystawa Świadectwa stanu wojennego. Elżbieta Duszak jest prezentowana w dziale literatury naukowej i zbiorów regionalnych, przy ul. Św. Ducha. Można ją oglądać do końca grudnia, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.