Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.12.2011 09:11 Miasto:Region Kategoria:Muzea Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Brak
Powstały Rady Muzeów

Na XII Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjęte zostały uchwały o powołaniu członków Rady Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Rady Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, Rady Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Rady Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Zadaniem Rady jest nadzorowanie wypełniania przez instytucje zadań wynikających z ustawy o muzeach w zakresie powinności "wobec zbiorów i społeczeństwa", a w wymiarze praktycznym Rada Muzeum ocenia roczne sprawozdanie z działalności muzeum i opiniuje roczny plan jego działań.

W ich skład wchodzą przedstawiciele wskazani przez samorząd województwa, samorząd gminy, na której znajduje się placówka kultury, stowarzyszenia naukowe i twórcze, fundacje i inne instytucje wspierające działalność muzeum, a także dyrektora muzeum.

Dla placówek Rada Muzeum ma być wsparciem organizacyjnym. Na przykład w skład Rady Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku weszli profesor historii na Uniwersytecie Wileńskim, wybitny litewski naukowiec - mediewista Alfredas Bumblauskas, od lat związana z krzewieniem kultury na Warmii i Mazurach Krystyna Orłowska-Wojczulanis - Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, historyk, twórca i wieloletni szef Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej, radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Patryk Kozłowski, historyk, mediewista, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badacz historii Zakonu Krzyżackiego w Prusach, kanclerz Towarzystwa Naukowego Pruthenia Jan Gancewski oraz Tadeusz Mikołaj Trajdos - historyk-mediewista, pracownik naukowy Instytutu Historii PAN, specjalizujący się w badaniach nad historią Kościoła w XIV-XV wieku, dziejach kultury późnośredniowiecznej oraz historii wschodnich ziem Korony Polskiej.

Jak mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Rada ma także otworzyć prowadzoną przez niego placówkę na prestiżowe środowiska naukowe i umożliwić starania o wpis do Państwowego Rejestru Muzeów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726961

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.