Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.11.2011 09:21 Miasto:Olsztyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Kresowiacy na Warmii i Mazurach
Informacje znaleźć można na stronie www.muzeum.olsztyn.pl/kresy
Informacje znaleźć można na stronie www.muzeum.olsztyn.pl/kresy

Wystawa Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach stanowi zwieńczenie realizowanego pod tą sama nazwą od 2009 roku projektu. Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wernisaż, który odbędzie się w poniedziałek 21 listopada o godz. 18.00.

Muzeum Warmii i Mazur gromadzi świadectwa i pamiątki związane z ludnością polską, która po 1945 roku przesiedlona została na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. W ramach projektu powstała tu pracownia digitalizacyjna pozwalająca archiwizować - w postaci cyfrowej - tysiące dokumentów, zdjęć i przeróżnych pamiątek.

- Utworzone zostało niewielkie studio, w którym dokonano nagrań rozmów z przedstawicielami środowisk kresowych - dodaje dr Kinga Raińska, główny inwentaryzator zbiorów MWiM. - Wszystkie nagrania weszły do zasobu muzealnego Archiwum Historii Mówionej.

Kresowianie przekazali do muzeum wiele dokumentów, a nawet przywiezionych ze sobą sprzętów i urządzeń. Autorką scenariusza prezentowanej wystawy jest dr Kinga Raińska, aranżację przygotowała Krystyna Wojtaszek-Markunas.

- Akcja zbierania pamiątek nadal trwa, ale już dziś mogliśmy pokusić się na zorganizowanie wystawy, która poprzez pryzmat jednostkowych losów kilkudziesięciu osób biorących udział w projekcie, ukazuje problem przesiedlenia Polaków ze wschodu oraz ich wrastanie w Warmię i Mazury - dodaje dr Kinga Raińska.

Wystawa, która dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dostępna jest dla zwiedzających na salach olsztyńskiego zamku do 30 września 2012 roku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9201003

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.