Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Dziedzictwo a rozwój regionu (konferencja)
Jaka jest nasza tożsamość?
Jaka jest nasza tożsamość?

Rozwój tzw. turystyki poznawczej jest szansą dla obszarów o dobrze zachowanym dziedzictwie kulturowym. Obecnie coraz popularniejsza staje się turystyka kulturowa, czyli zwiedzanie wartościowych miejsc i obiektów. Z racji swojej różnorodności nasz region ma duży potencjał w tym zakresie.

Turystyka dziedzictwa kulturowego to podróżowanie w celu poznawania miejsc, przedmiotów kultury materialnej i duchowej oraz działań, które w sposób autentyczny przedstawiają historię oraz wartości kulturowe. Dziedzictwo kulturowe to dorobek pozostawiony nam przez minione pokolenia, a to, co z tego dziedzictwa wybierze obecna generacja, stanowi tradycję.  O ile więc dziedzictwo zostaje nam przekazane, to tradycja stanowi wybór pewnych elementów z całej spuścizny. Ważne jest co z tym dziedzictwem zrobimy i jak je wykorzystamy, konstruując swoją własną "opowieść o tożsamości". Zanim jednak dojdzie do tego zetknięcia się z lokalnymi tradycjami i zwyczajami, należy to dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń.

O tym, jakie znaczenie dla rozwoju naszego regionu ma dziedzictwo kulturowe i jego ochrona, a także o stanie i sposobach zachowania dziedzictwa poprzednich pokoleń, mowa będzie podczas konferencji, jaka odbędzie się w Elblągu 17 października. Jej organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid, a patronat nad spotkaniem przyjął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.

- Konferencję pod hasłem Ocalić od zapomnienia. Niematerialne dziedzictwo kulturowe dziś, jutro, pojutrze kierujemy do pracowników instytucji kultury województwa warmińsko-mazurskiego, archiwów, muzeów i bibliotek oraz mniejszości narodowych - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid w Elblągu.

Jedną z prelegentek będzie Pani Katarzyna Sadowska - Mazur z zespołu ds. ochrony tradycji kultury Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która mówić będzie o roli ochrony prawnej dziedzictwa kulturowego dla dobra społeczeństwa i jego rozwoju. Nakreśli zapisy Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, opowie jakiego rodzaju jest to dokument i jak powinniśmy rozumieć ochronę dziedzictwa niematerialnego w świetle Konwencji, a także wyjaśni co dla nas, dla naszego kraju oznacza jej ratyfikacja.

Katarzyna Sadowska - Mazur przybliży również rolę Narodowego Instytutu Dziedzictwa w procesie implementacji Konwencji UNESCO i przedstawi plany NID związane z ochroną polskiego dziedzictwa niematerialnego.

Obok części teoretycznej uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w warsztatach digitalizacyjnych. Firma Digital-Center zaprezentuje m.in. profesjonalny skaner wyposażony w specjalną kołyskę w kształcie litery V, która umożliwia skanowanie zbiorów trudno rozwieranych, czy głęboko zszytych, a który przeznaczony jest do digitalizacji nawet najdelikatniejszych zbiorów o formacie maksymalnie A2. Pokazany też zostanie bardzo szybki skaner do mikrofilmów oraz kamera Artec - najnowsze osiągnięcie w dziedzinie digitalizacji obiektów przestrzennych.

- Podczas warsztatów nauczymy jak obsługiwać skanery - zapowiada Iwona Kwolek z Digital-Center. - Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się szczegółowo z technikami skanowania oraz oprogramowaniem tych urządzeń, umożliwiającym wstępną obróbkę wykonanych skanów. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.

Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny. Zapisywać się można do 10 października, za pośrednictwem formularza, znajdującego się na stronie www.rejestracja.swiatowid.elblag.pl.

 

PROGRAM KONFERENCJI

organizowanej przez CSE Światowid w Elblągu pod hasłem

Ocalić od zapomnienia.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe - dziś, jutro, pojutrze...

pod patronatem Jacka Protasa,
Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Termin: 17.10.2011, w godzinach 10.00 - 16.00
Miejsce: sala kameralna CSE Światowid

Partner: Digital-Center Sp. z o.o.

Adresaci: instytucje kultury woj. warmińsko-mazurskiego, archiwa, muzea, biblioteki, mniejszości narodowe

10.00 Otwarcie - Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Zróżnicowanie i bogactwo kulturowe regionu - rola samorządu w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturalnego mieszkańców Warmii i Mazur

10.15 - 10.45 Priorytety samorządu w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturalnego mieszkańców Warmii i Mazur - wdrażanie konwencji UNESCO w regionie - Waldemar Majcher, Główny Specjalista ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego

11.00 - 11.20 Żuławy - stan zachowania niematerialnego dziedzictwa, czy jest co ratować? - Alicja Janiak, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

11.20 - 11.45 przerwa kawowa

11.45 - 12.15 Konwencja UNESCO i rola NID w realizacji jej postanowień - Katarzyna Sadowska  - Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa

12.15 - 13.00  Proces digitalizacji - założenia programu WPK Kultura+ - drugi nabór - Michał Plotzke, NInA

13.00 - 13.20 Zachowanie kulturalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń - Iwona Kwolek, Maciej Chojnacki, Digital-Center

13.20 - 13.45 Zakończenie części teoretycznej

13.45 - 15.30 Warsztaty /hol główny/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726284

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.