Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.09.2011 09:48 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Brak
Antresolka Profesorka Nerwosolka
Bąbelek i Kudłaczek...
Bąbelek i Kudłaczek...

W telewizji Planete można obejrzeć najnowszy film dokumentalny elblążanina Sławomira Malinowskiego.

Antresolka Profesorka Nerwosolka to kolejny, po cyklu Telewizja Dziewcząt i Chłopców oraz opowieściach o autorze komiksów i rysowniku Januszu Chriście i Panu Zwierzyńcu, czyli Michale Sumińskim, film Sławomira Malinowskiego, który dorosłym widzom przypomina bohaterów ich dzieciństwa i młodości, a młodszym pokazuje, jak wartościowa może być oferta filmowa czy książkowa adresowana do dzieci i młodzieży.

Antresolka... przedstawia sylwetkę Tadeusza Baranowskiego, twórcy słynnych komiksowych postaci takich, jak Bąbelek i Kudłaczek, Orient Men, Praktyczny Pan, Smok Diplodok czy gospodyni Entomologia Motylkowska.

Oddajmy jednak głos samemu filmowcowi:

"Urodzony w 1945 roku w Zamościu artysta należy do klasyki polskich rysowników. Jego nazwisko w jednym rzędzie można wymienić z takimi osobami jak Henryk Jerzy Chmielewski, twórca Tytusa, Romka i A'tomka i Janusz Christa, autor m.in. Kajka i Kokosza.

Tadeusz jest postacią niezwykłą, która żyje w kilku wymiarach i to wzajemnie się przenikających. Czytelnicy i wielbiciele jego komiksów znają go tylko z jednej strony - kolorowych rysunków, nie podejrzewając wcale, że to co rysuje jest inspirowane światem, w którym żyje, uwielbianą przez niego przyrodą. On ją nie tylko kocha, ale potrafi ją jak nikt obserwować i opisywać. A później przenosić w świat komiksowych bohaterów.

Wielką pasją Tadeusza Baranowskiego jest fotografia. W wolnych chwilach chwyta za aparat i rusza do lasu. Odnajduje piękno nie tylko w pejzażach, zachodach słońca, lecz także, a może przede wszystkim, w opadłych liściach drzew, polnych kwiatach, przydrożnych roślinach, owadach, robakach... Potrafi uchwycić niezauważalne piękno, w czym z pewnością pomaga mu wrażliwość i umiejętność patrzenia kadrem, jakie wyniósł z Akademii Sztuk Pięknych.

Po ukończeniu wydziału malarstwa zabrał się za malowanie obrazów. Ale przyszło normalne życie i trzeba było zarabiać pieniądze. Trafił do Świata Młodych. Ta harcerska gazeta komiksem stała i w każdym numerze, na ostatniej stronie, drukowała rysunkowe historyjki, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym.(Kadr z filmu - Tadeusz Baranowski i Sławomir Malinowski)


Henryk Chmielewski, zwany pieszczotliwie przez czytelników Papciem Chmielem, nie nadążał wówczas z rysowaniem kolejnych przygód Tytusa, Romka i Atomka. Tadeusz, zajmujący się łamaniem gazety, przystał więc na propozycję kierownictwa redakcji, spróbowania swoich sił w komiksie. Pierwszy scenariusz napisał dla niego Jerzy Dąbrowski i tak narodził się Lew Barnaba. Po nim były następne i następni bohaterowie.

Najbardziej znany to Profesorek Nerwosolek, szalony naukowiec, oryginał, przykrywca wielu odnalazków i znalazków wraz ze swoją nieocenioną gospodynią i zarazem asystentką, Entomologią Motylkowską.

Za nimi para sympatycznych globtroterów: Bąbelek i Kudłaczek przemierzających świat wzdłuż i wszerz i to nie tylko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: skąd się bierze woda sodowa? Jest też Orient-Men, cichy bohater oddany sprawie. Pracuje z poświęceniem, często zaniedbując własne zdrowie. Podobnie jak oni podróżniczą pasją owładnięty jest Smok Diplodok, biologiczny wehikuł czaso-przestrzenny, nieznający granic. I wielu innych z ciotką Fru-Bęc, która uratowała świat za sprawą słoika konfitur.

Antresolka... nie tylko ukazuje postać Tadeusza. Ma również inną wartość, wartość polegającą na niezwykle humanitarnym postrzeganiu świata, zwracania uwagi na rzeczy najcenniejsze, choć w ciągłej gonitwie za pieniądzem, karierą i walce o najlepszą pozycję bagatelizowane i zapomniane. Często, gdy przychodzi opamiętanie, jest już za późno, by uświadomić sobie, że bezpowrotnie straciliśmy coś niezwykle cennego, coś co było na wyciągnięcie ręki.

Tadeusz wypracował sobie niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. Dzieła Baranowskiego znane są nie tylko starszym pokoleniom. Chętnie wracają do nich również młodzi czytelnicy, odnajdujący w nich ponadczasowe poczucie humoru.

Komiksy rysownika odznaczają się nie tylko niezwykłym humorem, ale także znakomitą kreską oraz dbałością o szczegóły i walory artystyczne tworzonych przez niego postaci. Film prezentuje dokonania, pasje i unikalny sposób postrzegania świata wybitnego twórcy".

Premiera Antresolki... odbyła się w miniony weekend. Film będzie można obejrzeć także w najbliższą sobotę, 1 października, o godz. 12.25 i w piątek, 7 października, o godz. 13.35.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8753978

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.