Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.08.2011 08:00 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Wpadnij na śmiech i grozę...

Wpadnij na śmiech i grozę. Prasowe komiksy satyryczne i karykatury Józefa Burniewicza z lat 1971-2011 to tytuł wystawy, jaka otwarta zostanie w piątek, 2 września o godz. 16.00 w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Józef Burniewicz (ur. 1946 r. w Olsztynie, na dawnym Zatorzu) jest historykiem, dziennikarzem i  publicystą. Redaktor prasy i książek, pisarz dokumentalista, powieściopisarz, scenarzysta, a także scenograf, artysta karykatury i autor komiksów, jest również projektantem wydawnictw prasowych i książkowych, ilustratororem, plakacistą, projektantem lalek, satyrykiem, autorem utworów kabaretowych i piosenek, kompozytorem i instrumentalistą.

Autor prezentowanej wystawy jest najstarszym, wiekiem i latami pracy twórczej, artystą karykatury urodzonym w Olsztynie.

Zadebiutował w 1967 roku, jest laureatem i jurorem krajowych konkursów i światowych festiwali karykatury oraz prekursorem prasowego komiksu satyrycznego w Polsce.

Określany jako "najwszechstronniejszy twórca w dziejach kultury olsztyńskiej" został w 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej.

- Jego karykatury wystawiane były zbiorowo i indywidualnie na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem tego oblodzonego - zachęcają organizatorzy. - Tam też znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych, a na tej wystawie zobaczyć można kopie niektórych spośród tych prac.

Galeria Stary Ratusz mieści się przy ul. Stare Miasto 33 w Olsztynie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185659

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.