Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.08.2011 03:28 Miasto:Elbląg Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Urząd Miejski w Elblągu
Elbląg na Szlaku Świętego Jakuba
Zabytki archeologiczne z terenu Starego Miasta świadczą o tym, że już w średniowieczu elblążanie wędrowali do Composteli...
Zabytki archeologiczne z terenu Starego Miasta świadczą o tym, że już w średniowieczu elblążanie wędrowali do Composteli...

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijan. Trwają rozmowy o wytyczeniu elbląskiego odcinka Drogi, który zostanie włączony do pomorskiego Szlaku Jakubowego.

 

- Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Według legendy, ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Nie ma jednej trasy pielgrzymki -  uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga jest oznaczona żółtymi strzałkami i muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów - przypomina Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

26 lipca w Elblągu odbyło się spotkanie w sprawie wytyczenia elbląskiego odcinka szlaku. Wzięli w nim udział: wiceprezydent miasta Grażyna Kluge, inicjatorzy pomorskiego szlaku: wicestarosta lęborski Ryszard Wenta, zastępca burmistrza Lęborka Alicja Zajączkowska, a także szef departamentu kultury Urzędu Miejskiego Leszek Sarnowski, ks. dr Andrzej Kilanowski, Hanna Skrobtun z Elbląskiego Klastra Turystycznego i Regina Czymbor z Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Goście z Lęborka nie kryli zadowolenia, że po kilku latach starań Elbląg zdecydował się przyłączyć do tej cennej inicjatywy. To efekt udziału dyrektora Leszka Sarnowskiego w konferencji na temat pomorskiego szlaku, która kilka tygodni temu odbyła się w Gdańsku - informuje Łukasz Mierzejewski. - Projektowany szlak to część programu RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba. W 85 proc. jest on finansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk.

Projekt trwa do 2013 roku, a obejmie m.in. wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych, wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.

- Szlak Świętego Jakuba Apostoła ma umożliwić dotarcie pielgrzymom i turystom aż do Santiago de Compostela, z odwiedzaniem po drodze różnych miejsc związanych z kultem tego świętego - wyjaśnia Ryszard Wenta, który przewodniczy Kapitule Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

- To także doskonała okazja do promocji elbląskiego dziedzictwa kulturowego - przyznaje wiceprezydent Grażyna Kluge.

- Elbląg powinien znaleźć się na tym szlaku. Potwierdzeniem tych aspiracji mogą być choćby zabytki archeologiczne ze Starego Miasta zgromadzone w naszym muzeum. Świadczą one o tym, że już w średniowieczu elblążanie wędrowali do Composteli - wskazuje Leszek Sarnowski.

Pomorska Droga św. Jakuba ma połączyć Pomorze, ziemię elbląską, braniewską, Obwód Kaliningradzki i Litwę z istniejącą już siecią Szlaków Jakubowych w Europie. Szlaki te są najlepiej przygotowane w Hiszpanii, Francji i Niemczech.

- Obecnie rozpoczęto prace nad wytyczeniem różnych wariantów elbląskich tras, z uwzględnieniem wielu czynników, takich jak miejsca kulturowe, punkty obsługi turystycznej czy sezonowość odcinków szlaku. Elbląska wersja szlaku ma być przedstawiona pomorskiemu koordynatorowi projektu RECReate na początku września. W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych do Częstochowy czy sanktuariów kalwaryjskich, drogi św. Jakuba przeznaczone są dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość - podsumowuje Łukasz Mierzejewski.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11598
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9945770

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.