Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.08.2011 12:54 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Brak
Wielki eksperyment w sieci (felieton)

"Facebook zostanie zamknięty 15 marca 2012 roku" - taka informacja pojawiła się w profilu pewnej mojej znajomej wywołując sporo komentarzy. Testowany jest projekt Google+, również nasza gazeta jest w fazie rozbudowy - ma powstać portal społecznościowy poświęcony kulturze i turystyce. Cyfrowa rewolucja wciąż trwa...

Wchodzę na udostępniony link i czytam, że twórca Facebooka Mark Zuckerberg osobiście nie uważa, że to wielka sprawa i że bez tego portalu ludzie będą musieli wyjść na zewnątrz i mieć prawdziwych przyjaciół. Nie można się z tym nie zgodzić...

W komentarzach niedowierzanie, zastanawianie się jak będzie - czy ludzie będą krzyczeć przez okna "zrobiłem kawę", jak mają w zwyczaju wpisywać na fb? W końcu od razu po zalogowaniu w chmurce profilu pojawia się tekst O czym teraz myślisz?

Z kolei Google po raz kolejny próbuje zbudować wirtualną społeczność, choć poprzednie próby - Orkut, Wave czy Buzz - nie zdobyły większej popularności. Czy zaprezentowany, na razie nielicznemu gronu osób, bo prowadzone są dopiero testy, projekt Google+ okaże się ciekawym rozwiązaniem społecznościowym i jak Google zachęci użytkowników, by zaczęli z niego korzystać? Zobaczymy.

Niebawem też Czytelnicy eswiatowid.pl będą mogli zostać członkami społeczności. Założeniem tego portalu społecznościowego jest zebranie ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Kiedy analizowałam dane, jakie zamieszczają użytkownicy portali społecznościowych - a były to przede wszystkim zdjęcia z podróży, chęć pokazania innym gdzie byłem i co lubię, jakiej muzyki słucham lub co stworzyłem - pomyślałam, że taka linia portalu i instytucji, która jest wydawcą gazety, będzie tym, czego ludzie szukają i pokazują w sieci. Czy tak właśnie będzie?

Jak będzie wyglądał wirtualny świat za rok czy dwa? Jakie są zyski, a jakie straty ciągłego rozwoju "globalnej wioski"? Jakie będą oczekiwania polskich użytkowników internetu?

Na kanale Planete emitowany jest film dokumentalny pokazujący, jak bardzo sieć www wpływa na ludzką psychikę, zmienia nasze rozumienie posiadania, wartości i wolności twórczej i gdzie upatrywać zysków, a gdzie zagrożeń płynących z korzystania z internetu.

Czteroodcinkowy cykl Wirtualna rewolucja przygląda się ostatniemu pięcioleciu WWW i wybiega w przyszłość "zastanawiając się nad dalszym rozwojem Homo Interneticusa - człowieka uzależnionego od komunikacji przez Internet" (fragment opisu cyklu na stronie internetowej stacji). Najbliższe emisje - od 10 sierpnia.

Zatem, czy ten wielki eksperyment w sieci dobiega końca? Czy może widząc jego uboczne skutki zaczniemy szukać czegoś innego? Co w nim jest właściwą obserwacją, a co tylko nieistotnym jego zakłóceniem? Jak twierdził Immanuel Kant, eksperyment jest swojego rodzaju pytaniem, jakie teoria zadaje naturze...

Zastanawia mnie, czy uruchomienie społecznościowego portalu na bazie czytelników naszej gazety zakończy się sukcesem. Czy słuszne okaże się złożenie, że nowym trendem będzie pozwolenie, aby użytkownik internetu mógł zamienić nierealne relacje z kolekcjonowanymi znajomymi i pokazać, jaki jest, szukając kontaktów z ludźmi o podobnej wrażliwości?

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726252

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.