Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.07.2011 01:53 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Czas mija, Warmia trwa - posłuchaj!
prof. Stanisław Achremczyk
prof. Stanisław Achremczyk

- Nazwy miast i wsi, obyczajowość i tradycje kulinarne to na pewno te elementy niematerialnego dziedzictwa kultury Warmii, które powinny być chronione i zachowane dla kolejnych pokoleń - mówi historyk prof. Stanisław Achremczyk.

Na co dzień mało kto o tym pamięta, ale istniejące od 12 lat województwo warmińsko-mazurskie obejmuje tereny kilku historycznych krain: Warmii, Mazur, Prus Górnych, Ziemi Lubawskiej, części: Natangii, Barcji, Powiśla i Żuław Wiślanych oraz fragmenty Suwalszczyzny.

Dzieje Warmii są nierozłącznie związane z losami takich miast, jak Frombork, Braniewo, Orneta, Pieniężno, Lidzbark Warmiński czy Olsztyn.

Prof. Stanisław Achremczyk podkreśla, że mimo burzliwej historii, szczególnie kataklizmu, jakim była II wojna światowa, zachowało się wiele dokumentów świadczących o stanie ducha, kulturze duchowej Warmii. Trwanie niematerialnego dziedzictwa kultury tego terenu wspierał kościół katolicki.

Nazwa krainy jest bardzo stara (pochodzi od pruskiego plemienia Warmów), a przez wieki zachowała się duża świadomość jej granic. Do naszych czasów zachowało się też nazewnictwo miast i wsi, choć całkowicie - jak mówi naukowiec - zostało skaleczone nazewnictwo ulic.

Warmiński krajobraz trudno sobie wyobrazić bez gotyckich i barokowych kościołów, przydrożnych krzyży i kapliczek. Tym, co łączyło mieszkańców, była wspólna pamięć o wojnach, pożarach, najazdach czy wydarzeniach świątecznych.

Niezwykle silne były więzi rodzinne. Dzieciom nadawano imiona katolickich świętych. W warmińskiej chacie była specjalna izba, w której starsi członkowie rodziny mogli dożywać swoich dni pod opieką młodszych. Pielęgnowano szacunek wobec niewiast i dzieci. Kolejnym pokoleniom od wczesnych lat wpajano prawa moralne.

W mentalności Warmiaków był zakorzeniony szacunek wobec prawa i tradycji. Szanowano pamięć o wielkich ludziach tej ziemi: Stanisławie Hozjuszu, Mikołaju Koperniku i Ignacym Krasickim.

Poczucie tożsamości umacniały instytucje, takie jak samorząd lokalny i Warmińskie Towarzystwo Historyczne. Wydawano książki historyczne, pisma i kalendarze. Duchowość Warmii zapisana jest też w zbiorach bibliotecznych oraz archiwach kościelnych i państwowych...

Okazją do rozmowy jest konwencja Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury, którą Polska ratyfikowała pod koniec ubiegłego roku.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

* Prof. Stanisław Achremczyk jest dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, a także kierownikiem Zakładu Historii Nowożytnej w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405707

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.