Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.07.2011 09:07 Miasto:Frombork Kategoria:Wystawy Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele

... to tytuł najnowszej wystawy muzeum we Fromborku. Oglądać ją będzie można od 16 lipca w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym.

Ekspozycja wyjaśnia religijny i socjologiczny odbiór choroby, jej teologiczną, chrześcijańską filozofię i pojęcie "cudownego leczenia".
Ponad osiemdziesiąt obiektów prezentuje ikonografię świętych patronów od chorób, ujawniając problematykę najbardziej powszechnych schorzeń, szczególnie dżumy, trądu i epilepsji.

Poznać będzie można świętych leczących, patronów antyzarazowych, epileptycznych czy patronów od trądu, aż do świętej miejscowej Reginy Protmann, patronki różnorodnych schorzeń.

- Temat wystawy ma dwa podstawowe cele - po pierwsze ukazanie pojęcia cudu i związanego z nim cudownego leczenia, za które "odpowiedzialni" byli święci - wyjaśniają organizatorzy. - Drugi cel ekspozycji stanowi świadoma, szeroko ujęta prezentacja dzieł sztuki, które pochodzą z terenu Warmii i Mazur.

Prezentowane będą obrazy, rzeźby, wota, fotogramy witraży i malowideł ściennych, świeczniki procesyjne, relikwiarze, które dotąd skrywane były w sanktuariach, kościołach, kaplicach i plebaniach.

Eksponaty pochodzą głównie z kościołów Archidiecezji Warmińskiej oraz muzeów w Kętrzynie, Olsztynie i Fromborku. Większość z nich reprezentuje XIX wiek, ale też sztukę wcześniejszych stuleci.

Na wystawę Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele zapraszają Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

Oglądać ją można do końca października 2011 r.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726857

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.