Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Skarby Muzeum w Kwidzynie
fot. Jacek Więckowski
fot. Jacek Więckowski

Muzeum w Kwidzynie zaprasza na dwie wystawy czasowe dostępne dla zwiedzających przez cały okres wakacji.

W Kwidzynie udało się zgromadzić skarby pochodzące z głębi ziemi, czyli biżuterię pochodzącą z badań archeologicznych oraz skarby natury - obrazy pięknych krajobrazów oraz fauny i flory w ich naturalnym środowisku. Wystawy stanowią cześć projektu Skarby w Muzeum w Kwidzynie, który ukazuje różnorodne aspekty bogactwa Polski.

Gdy złoto i srebro nie miały wartości to ekspozycja kolekcji biżuterii archeologicznej z okresu od neolitu do średniowiecza stworzona w oparciu o zbiory pięciu polskich Muzeów.

- Ze względu na dostępność surowca i technologię obróbki przez tysiąclecia złoto i srebro były w niewielkim stopniu wykorzystywane na ziemiach polskich - informuje Sylwia Tatara, kierownik Muzeum w Kwidzynie. - Biżuterię wykonywano zatem z innych materiałów - używano do tego celu m.in. kości, bursztynu, brązu, żelaza, szkła, wypalonej gliny.

Eksponowane zabytki pochodzą z Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum im. Ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu i Muzeum w Lęborku.

Druga z wystaw - Dzika Polska - jest fotograficzną kolekcją pereł polskiej przyrody zatrzymanych w kadrze fotograficznym najlepszych krajowych fotografików przyrody.
Wystawa jest zbiorem 35 plansz, zawierających około 50 zdjęć, wykonanych podczas terenowych rekonesansów w najcenniejszych naturalnych obszarach Polski.

- Od kilku lat krąży po Polsce i Europie zachęcając zwiedzających do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody i podjęcia działań na rzecz ochrony lokalnych wartości przyrodniczych - dodaje Sylwia Tatara.

Autorami zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Artur Tabor, Saturnina i Artur Homan, Antoni Kasprzak, Tomasz Ogrodowczyk, Jacek Więckowski, Piotr Fiedorowicz, Piotr Morawski, Jacek Szarek, Przemysław Kunysz, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara i Ryszard Kulik.

Komisarzem kwidzyńskiej edycji wystawy jest mgr inż. Adam Jóźwiak.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184901

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.