Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.07.2011 08:54 Miasto:Frombork Kategoria:Muzyka Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Brak
Koncerty organowe we Fromborku

Rozpoczął się 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. W najbliższą niedzielę, 10 lipca, kolejny z koncertów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku jest jednym z najstarszych festiwali organowych w Polsce, a uczestniczą w nim wybitni organiści, śpiewacy, aktorzy i muzycy instrumentaliści.

- Z roku na rok rośnie znaczenie, ale także i ilość przybywającej tu publiczności, która już przyzwyczaiła się do spędzania letniego niedzielnego popołudnia we wnętrzu najważniejszej świątyni Warmii - mówi Jan Brzozecki, dyrektor festiwalu. - W tym roku przewidziano urozmaicony program festiwalowy, zarówno pod względem repertuarowym, jak i występujących artystów.

W niedzielę, 10 lipca, o godzinie 14.00 wystąpi duet: organista Bogdana Narloch i trębacz Roman Gryń. Obaj wykonawcy często koncertują razem na wielu festiwalach w kraju i za granicą. We Fromborku w duecie usłyszeć ich będzie można po raz pierwszy, a zaprezentują m.in. muzykę kompozytorów skandynawskich, amerykańskich i niemieckich.

Kolejnym gościem festiwalu, będącym po raz pierwszy we Fromborku, będzie organista z Ukrainy Volodymyr Koshuba, którego występy muzyczne cieszą się ogromnym uznaniem na arenie międzynarodowej. W jego programie znalazły się utwory rzadko wykonywane poza scenami filharmonii.

- Zachęcamy do wysłuchania tego koncertu, w którym usłyszymy m.in. kołysankę i finał z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego, czy Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa - zapowiada Jan Brzozecki. - Tegoroczna edycja festiwalu owocuje w artystów z wielu krajów. Jednym z nich jest portugalski organista Filipe Verissimo, który jest pierwszym organistą kościoła Lapa w Porto, gdzie znajdują się największe w Portugalii organy symfoniczne.

Następny duet stanowią ceniony wykładowca wielu Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych w zakresie gry na waltorni Dariusz Mikulski i młody organista Szymon Buczyński.

- Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie zapewne koncert w którym wystąpi organistka Ewa Bąk wraz sopranistką Danutą Mossakowską-Dulską i kontratenorem Marcinem Cieszewskim - dodaje dyrektor festiwalu. - Koncert 14 sierpnia nazwany został elbląskim, bo wystąpi w nim Joanna Konefał, młoda ale już znana i ceniona sopranistka rodem z Elbląga, a z nią organista Maciej Zakrzewski i dziewczęcy chór z Cegladu na Węgrzech.

Kolejnym wykonawcą będzie hiszpański organista Javier Artigas Pina, profesor klasy organów i klawesynu w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murci, który często jest jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych. Na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy organistę katedry wawelskiej Witolda Zalewskiego, który przybliży twórczość Feliksa Nowowiejskiego, największego kompozytora Warmii i Mazur.

Festiwal potrwa nieprzerwanie przez 10 niedziel do końca sierpnia.

Oto daty i wykonawcy kolejnych koncertów:

17 lipca          Volodymyr Koshuba, organy, Ukraina

24 lipca          Filipe Verissimo, organy, Portugalia

31 lipca          Szymon Buczyński, organy, Polska
Dariusz Mikulski, waltornia, Polska

7 sierpnia      Ewa Bąk, organy, Polska
Danuta Mossakowska-Dulska, sopran, Polska
Marcin Ciszewski, kontratenor, Polska

Koncert elbląski

14 sierpnia    Maciej Zakrzewski, organy, Polska
Joanna Konefał, sopran, Polska
The Girl's Choir of Kossuth Secondary School Cegléd, Węgry

21 sierpnia    Javier Artigas Pina, organy, Hiszpania

Koncert finałowy

28 sierpnia    Witold Zalewski, organy, Polska

Bilety w  cenie: 20 zł  normalny, 15 zł ulgowy.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Warmiński dr Wojciech Ziemba oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas. Organizatorami są Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur, Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku, Ks. Prałat kanonik mgr Tadeusz Graniczka. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Roman Perucki.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158604

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.