Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.06.2011 03:20 Miasto:Węgorzewo Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Jak ochronić to, co niematerialne?
Spotkanie zorganizowali: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe
Spotkanie zorganizowali: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe

Jak określać, dokumentować i chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe? - w Węgorzewie rozmawiali o tym specjaliści z Polski i zagranicy.

W trzydniowej sesji wzięli udział naukowcy, pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządu i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Etnografowie, etnolodzy, historycy, archeolodzy, politolodzy, socjolodzy i pedagodzy dyskutowali, w jaki sposób powinny być realizowane zapisy konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasz kraj ratyfikował tę konwencję pod koniec ubiegłego roku.

W skali ogólnopolskiej, z ramienia polskiego rządu, tematem zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Obecnie NID prowadzi konsultacje społeczne m.in. w sprawie zasad prowadzenia krajowej i regionalnych ewidencji niematerialnego dziedzictwa i stworzenia procedur, które umożliwią składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów dziedzictwa na poziomie międzynarodowym. W Węgorzewie mówiła o tym przedstawicielka Instytutu - Katarzyna Sadowska - Mazur.

Japońskie doświadczenia w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa przedstawiła Miwako Hori z uniwersytetu w Osace. Warto wiedzieć, że pierwsze regulacje w tym zakresie Japonia wprowadziła już w 1950 roku.

Z kolei o wdrażaniu zapisów konwencji na Ukrainie i problemach, jakie się z tym wiążą, opowiedział prof. Stepan Pavliuk (Instytut Narodoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk, Lwów).

Interesujące były także wystąpienia pozostałych prelegentów. I tak np. problematykę niematerialnego dorobku kulturowego polskich Tatarów przybliżył prof. Selim Chazbijewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Związek Tatarów RP), o Romach mówił prof. Lech Mróz (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego), o Kaszubach - dr Anna Kwaśniewska (Instytut Archeologii, Zakład Etnologii, Uniwersytet Gdański), o Warmii - prof. Stanisław Achremczyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyn), zaś o Żuławach - Alicja Janiak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Konferencję zorganizowali: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe.

Wkrótce na eswiatowid.pl - radiowe nagrania z uczestnikami węgorzewskiej sesji.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920019

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.