Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.06.2011 03:58 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Narodowy Instytut Audiowizualny
Kultura w 3D - posłuchaj!

Skanery, które same skanują całe książki, mikrofilmy oraz wykonują kopie zabytków w 3D, wirtualne portale muzealne, cyfrowa rekonstrukcja starych filmów, filmy o historii Polski w 3D i technologia holograficzna - przed kulturą i nami wszystkimi cyfryzacja otwiera zupełnie nowe możliwości.

W instytucjach kultury w całym kraju trwa wielka akcja digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego.

W zależności od finansów i możliwości organizacyjnych proces ten przebiega w różnym tempie, ale każdego dnia przybywa cyfrowych kopii dzieł sztuki, zabytkowych przedmiotów, starych książek, dokumentów, fotografii i nagrań.

Na poziomie kraju całą operację nadzorują z ramienia rządu instytucje takie, jak Biblioteka Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) czy powołany niedawno Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (powstał z przekształcenia Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych).

Jarosław Czuba, zastępca dyrektora NInA, podkreśla, że pierwszym i podstawowym celem digitalizacji jest zabezpieczenie zbiorów. Równie ważne jest ich jak najszersze udostępnienie - w tym w internecie.

Właśnie o możliwościach, jakie daje digitalizacja dóbr kultury - i nie tylko - rozmawiano na konferencji Cyfrowa kultura. Archiwa, biblioteki, muzea, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Warszawie.

O finansową pomoc w zakupie sprzętu i prowadzeniu digitalizacji instytucje kultury mogą ubiegać się np. w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura +. Program ruszył w marcu. Jego budżet na lata 2011-2015 to 120 mln zł.

Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się więcej na temat Kultury +, a także obejrzeć nowoczesny sprzęt i posłuchać o rozwiązaniach informatycznych, które wspierają digitalizację, przechowywanie danych cyfrowych i ich udostępnianie - na miejscu czy w internecie.

Nowe technologie usuwają bariery w dostępie do kultury. Dzięki internetowi każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, zasobność portfela czy stan zdrowia, może dziś oglądać np. zbiory muzeów czy bibliotek z całego świata, zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania. Zmieniają się same placówki - i podejście ludzi, którzy w nich pracują.

Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najnowszych i najciekawszych polskich muzeów. Aby przybliżać historię w jeszcze bardziej interesujący sposób placówka, wspólnie z firmą Platige Image, zrealizowała kilkuminutowy film w technologii 3D Miasto ruin, który pokazuje zniszczoną Warszawę. Od sierpnia 2010 roku animację obejrzało 500 tys. osób.

Muzeum Pałac w Wilanowie stworzyło internetowy wortal, w którym można znaleźć wiele informacji nie tylko o samym pałacu, jego mieszkańcach i kulturze epoki. Są fakty, ciekawostki, multimedia, gry, quizy czy materiały do e-learningu.

Digitalizuje i udostępnia w internecie kolejne partie swoich zbiorów również m.in. istniejące od 2008 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe. W jego zasobach jest ponad 15 mln zdjęć powstałych od lat 40. XIX wieku do czasów współczesnych, ponad 30 tys. nagrań dźwiękowych z lat 1889-2007 i około 2,4 tys. filmów z lat 1928-1993.

Stare filmy, które poddawane są digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji, znajdują się też np. w zasobach Filmoteki Narodowej.

Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć - premierowo - zrekonstruowaną cyfrowo komedię Gangsterzy i filantropi - fabularny debiut Jerzego Hoffmana (zrealizowany przy współpracy Edwarda Skórzewskiego) z 1962 roku.

Z kolei Muzeum Śląskie w Katowicach otworzyło pierwszą stałą wystawę malarstwa dla osób niewidomych i niedowidzących. W odbiorze sztuki pomagają specjalnie przygotowane przewodniki w alfabecie Braille'a, audioprzewodniki, które wykorzystują doświadczenia audiodeskrypcji, reprodukcje wypukłodrukowe i w postaci wolnostojących reliefów z tworzywa sztucznego.

Temat digitalizacji i szerokiego, wolnego dostępu do zbiorów budzi jednak nadal obawy części pracowników sektora kultury. Sporo osób obawia się np., że pokazanie cennych dzieł w internecie sprawi, że ludzie przestaną odwiedzać muzea czy galerie.

- Projekty takie jak np. te, które realizuje Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazują, że tego rodzaju obawy są nieuzasadnione. Jest wręcz przeciwnie - okazuje się, że ludzie jeszcze chętniej odwiedzają takie placówki - mówi Jarosław Czuba:

This text will be replaced

Konferencję Cyfrowa kultura zorganizowali: IBM Polska, Narodowy Instytut Audiowizualny i Filmoteka Narodowa.

A więcej radiowych nagrań na ten temat - już niedługo na eswiatowid.pl .

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789083

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.