Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.04.2011 09:42 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Z okazji beatyfikacji

Wystawa filatelistyczna poświęcona pontyfikatowi i beatyfikacji Jana Pawła II, projekcja filmu dokumentalnego o jego życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie oraz koncert inspirowany wierszami papieża - to program przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

- To szczególny czas, kiedy wspólnie będziemy wspominać, szukać takich momentów w historii, które łączyły nas mimo przeciwności, czerpać z mądrości tego wyjątkowego Polaka - mówi Edyta Jasiukiewicz, rzeczniczka prasowa CSE Światowid.

Od 29 kwietnia do 4 maja w holu głównym CSE Światowid oglądać będzie można wystawę znaczków pocztowych - oficjalne otwarcie nastąpi 2 maja o godz. 17.30 i będzie połączone z koncertem zatytułowanym Serce za ołów w wykonaniu Jacka Kadisa z towarzyszeniem Michała Dzika.

Wystawa prezentowana w Światowidzie składać się będzie się z dwóch części.
Pierwszą z nich stanowi 7 plansz, na których zaprezentowane są wszystkie emisje filatelistyczne Poczty Polskiej dedykowane pontyfikatowi Jana Pawła II oraz koperta FDC, czyli koperta z nalepionym znaczkiem pocztowym, ostemplowana, z napisami nawiązującymi do pierwszego dnia obiegu znaczka. Ta wystawa przygotowana jest przez Biuro Promocji i Marketingu Korporacyjnego Centrali Spółki Poczty Polskiej i jest pokazywana w 15 miastach Polski.

Z kolei Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Elblągu przygotował drugą część wystawy. Pokazany na niej zostanie zbiór znaczków Bogdana Wichrowskiego - filatelisty z Elbląga, który od wielu lat gromadzi wydawnictwa pocztowe poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II.

W zamyśle organizatorów prezentacje te mają pokazać zwiedzającym cały pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ponadto, jak informuje Elżbieta Kaczyńska z Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Elblągu, 1 i 2 maja (od 16.30 do 18.00 w dn. 1.05. i od 16.30 do 18.30 w dn. 2.05) każdy zainteresowany będzie mógł nabyć pamiątkę papieską, która dostępna będzie w sprzedaży na specjalnie zorganizowanym stoisku pocztowym w CSE Światowid.

Również 2 maja o godzinie 18.30 na dużej sali kina Światowid piosenki do wierszy Karola Wojtyły oraz piosenki autorskie inspirowane życiem i pontyfikatem Jana Pawła II wykona Jacek Kadis - wokalista, gitarzysta i autor muzyki, który zajmuje się tworzeniem i wykonywaniem poezji śpiewanej, piosenki literackiej i autorskiej.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można m.in. fragmenty poematów Pieśń o Bogu ukrytym i Pieśń o słońcu niewyczerpanym oraz piosenki autorskie, takie jak na przykład Przekroczyć próg nadziei, która powstała na podstawie książki Jana Pawła II pod tym samym tytułem.

Tytuł koncertu - Serce za ołów - jest także tytułem piosenki, która powstała w 25. rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II i dotyczyła przebaczenia dla zamachowca.

Warto dodać, że Jacek Kadis jako twórca i wykonawca zdobył m.in. nagrodę w Konkursie Pieśni Papieskiej, a jego twórczość była wielokrotnie weryfikowana i nagradzana przez jury większości prestiżowych festiwali i konkursów piosenki artystycznej w Polsce, jak na przykład Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie czy Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia w Radomiu. W Elblągu towarzyszyć mu będzie pianista Michał Dzik.

Na koncert obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CSE Światowid.

W tych dniach będzie również można obejrzeć pełnometrażowy film dokumentalny Jan Paweł II. Szukałem Was... To największa światowa produkcja dokumentalna poświęcona polskiemu papieżowi - film był realizowany przez cztery lata w 13 krajach na czterech kontynentach, a znalazły się w nim unikalne archiwalne materiały z Janem Pawłem II oraz wypowiedzi największych autorytetów współczesnego świata.

- Chcieliśmy aby elblążanie mogli spędzić ten czas w odpowiedniej atmosferze, mogąc także poza Kościołem oddać się refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II - mówi Magdalena Czarnocka z CSE Światowid.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184856

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.