Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Francuski kwiecień
Miniony rok był rokiem Chopina, a obecny jest Rokiem Liszta. 14 kwietnia o tych wielkich kompozytorach i pianistach będzie mówić Krystyna Pasquier z Paryża...
Miniony rok był rokiem Chopina, a obecny jest Rokiem Liszta. 14 kwietnia o tych wielkich kompozytorach i pianistach będzie mówić Krystyna Pasquier z Paryża...

Już po raz 15. w Olsztynie odbędą się Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej. Impreza potrwa przez cały kwiecień.

To okazja do spotkania z językiem, literaturą, muzyką, kinem, a także do rozmowy na inne tematy związane z historią i współczesnym życiem Francji oraz krajów francuskiego obszaru językowego.

Organizatorem Dni jest Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor - Warmia i Mazury. Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na początek - przegląd filmów Claude'a Chabrola. Jeden z twórców francuskiej Nowej Fali i mistrzów kina sensacyjno-obyczajowego zmarł w ubiegłym roku.

W piątek, 1 kwietnia (początek - godz. 18). będzie można zobaczyć obrazy: Niewierna żona (1969) i Rzeźnik (1970). Następnego dnia (od godz. 17) zaplanowano projekcję: Dekady strachu (1972), Doktora Popaul (1972) oraz Niewinnych o brudnych rękach (1974). Kopie filmów zostały wypożyczone z Filmoteki Narodowej w Warszawie. Miejsce: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, ul. Parkowa 1.

We wtorek, 5 kwietnia, o godz. 17, w Centrum Polsko-Francuskie, przy ul. Dąbrowszczaków 39, I p. zostanie otwarta wystawa jednego obrazu - Pamiętnik z podróży do Paryża.

Będzie też pokaz multimedialny z podróży i pobytu w Paryżu 21 polskich  artystów, którzy wzięli udział w malowaniu wspólnego dzieła o wymiarach 100x100 cm.

Koordynatorem projektu był artysta plastyk Eugeniusz Geno Małkowski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Tego wieczoru zabrzmią jeszcze francuskie melodie w wykonaniu akordeonisty Marcina Zielińskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach (2004), nauczyciela gry na akordeonie w Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczytnie.

W środę, 6 kwietnia, będzie można posłuchać o tradycyjnych religiach i frankofonii w  Afryce. Prelekcję wygłosi ks. Adam Michałek, werbista, redaktor naczelny Nurtu SVD, czasopisma misjologiczno-religioznawczego Polskiej Prowincji Księży Werbistów w Pieniężnie. Miejsce: Centrum Polsko-Francuskie. Początek - godz. 18.  

W czwartek, 7 kwietnia, poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki przybliży zagadnienia tłumaczenia literackiego i zaprezentuje swoje najnowsze przekłady poezji francuskojęzycznej. Spotkanie w Centrum Polsko-Francuskim rozpocznie się o godz. 18.  

We wtorek, 12 kwietnia, warto wybrać się na prelekcję doktora Bary Ndiaye Françafrique. Stosunki francusko-afrykańskie wczoraj i dziś. Będzie to jednocześnie okazja do promocji najnowszej książki autora pod tym samym tytułem.  

Dr Bara Ndiaye (1967) jest adiunktem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. Należy do Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, jest pomysłodawcą i organizatorem Dni Afryki w Olsztynie.

W programie jest także koncert muzyki zachodnioafrykańskiej, francuskiej oraz europejskiej "w poszukiwaniu korzeni rytmu i melodii, wspólnego oddechu i pulsu, który połączy pozornie kompletnie odległe światy" w wykonaniu polsko-afrykańskiego zespołu Aka Chukwu Duo w składzie: Katarzyna Enemuo (akordeon, bębny, śpiew) i Chike Enemuo (bębny, ogene, śpiew). Miejsce: Centrum Polsko-Francuskie. Start: godz. 18.

Miniony rok był rokiem Chopina, a obecny jest Rokiem Liszta. O tych wielkich kompozytorach i pianistach będzie mówić Krystyna Pasquier z Paryża.

Spotkanie Fryderyk Chopin i Franciszek Liszt w Paryżu: przyjaźń i rozstania oraz koncert akordeonisty Marcina Zielińskiego zaplanowano na godz. 18, w czwartek, 14 kwietnia, również w Centrum Polsko-Francuskim.

Na recital piosenki francuskiej Miłość w Paryżu, czyli  L'amour a Paris w wykonaniu aktorki  i piosenkarki Doroty Lanton w piątek, 15 kwietnia, o godz. 18, zaprasza Miejski Ośrodek Kultury (Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3).

Będzie można usłyszeć piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Gréco, Carli Bruni, Jacques'a Brela, Yves Montanda, Joe Dassina i Paris Combo.

Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej to okazja do uroczystego rozstrzygnięcia konkursów: plastycznego dla studentów Instytutu Sztuki UWM o tematyce francuskiej i na tłumaczenie literatury francuskiej - adresowanego do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi w sobotę, 16 kwietnia, w Centrum Polsko-Francuskim, o godz. 12. Będzie także dyktando w języku francuskim dla młodzieży szkolnej, a impresje fortepianowe na temat współczesnej muzyki francuskiej Et si tu n'existais pas wykona pianista, aranżer i kompozytor Tomasz Banul ze Szczytna, który m.in. współpracuje z zespołem jazzowym Otwin Group.

Wreszcie w dniach 27-29 kwietnia zespół Jean-Yvesa Le Guena z Bretanii zaprosi na pokazy teatralno-muzyczne Les Petits chemins et grands voyages. Dla młodzieży szkolnej wstęp na prezentacje w Centrum Polsko-Francuskich będzie wolny.

***
Centrum  Polsko-Francuskie Côtes d'Armor - Warmia i Mazury jest instytucją podległą samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego.

Prowadzi kursy języka, wypożycza książki i prasę francuskojęzyczną, organizuje spotkania, prelekcje i wystawy. Wspiera działalność polsko-francuskich stowarzyszeń oraz wymianę kulturalną i oświatową między bretońskim departamentem Côtes d'Armor a naszym województwem. W tym roku mija 20 lat od rozpoczęcia oficjalnej współpracy między regionami.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805132

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.