Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.03.2011 03:30 Miasto:Region Kategoria:Etnografia Autor:386 Placówka:Lidzbarski Dom Kultury
Święto Wileńszczyzny
fot. - mat. prasowe
fot. - mat. prasowe

Dziś w Kętrzynie, jutro w Olsztynie i Ornecie, a w niedzielę w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach odbędą się 27. Kaziuki - Wilniuki.

Kaziuki - Wilniuki to festiwal kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej najstarszy - jak informują organizatorzy wydarzenia - jaki odbywa się na obecnych ziemiach polskich.

To święto Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie i tych, którzy po II wojnie światowej zamieszkali w województwie warmińsko-mazurskim.

"Kaziukom - Wilniukom towarzyszą koncerty, spotkania z dziennikarzami, dyskusje, wernisaże artystów oraz kiermasze rękodzieła z pięknymi palmami wileńskimi, sercami kaziukowymi czy obwarzankami smorgońskimi, które głęboko zapadły już w krajobraz kulturowy tych ziem" - czytamy w zaproszeniu na imprezę.

Tym razem w czasie Kaziuków wystąpią: Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia z Wilna z programem Magiczny świat muzyki filmowej, który powstał z okazji 55-lecia oraz zespół tańca ludowego Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego.

Koncerty poprowadzą gawędziarze wileńscy: Dominik Kuziniewicz - Wińcuk  i Anna Adamowicz - Ciotka Franukowa.

Dzisiejsze spotkanie w Kętrzynie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Początek o godz. 17.

Jutro, w sobotę, 5 marca, o godz. 11, rozpocznie się koncert w Sali Audytorium Maximum (byłe kino Grunwald) w Olsztynie, zaś o godz. 17 - w Miejskim Domu Kultury w Ornecie.

W niedzielę świętować z Wilniukami będzie Lidzbark Warmiński. Na godz. 9 zaplanowano uroczystą mszę świętą w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła, na godz. 10.30 - wystawę malarstwa Tadeusza Romanowskiego Moje Wilno (Zamek Biskupów Warmińskich), a na godz. 13 - Galę Kaziukową (Lidzbarski Dom Kultury).

Z kolei koncert w Bartoszycach zacznie się o godz. 18 (Bartoszycki Dom Kultury).

***

Oto program koncertów:

Część I

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia - Magiczny świat muzyki filmowej

pieśni i tańce do melodii z polskich filmów: Pan Tadeusz, Potop, Ogniem i mieczem, Szpieg w masce, Manewry miłosne, Chłopaki nie płaczą, Paweł i Gaweł, Ziemia obiecana, Noce i dnie, Trędowata, Czterej pancerni i pies, Jak rozpętałem II wojnę światową, Pan Wołodyjowski, Zemsta

układy taneczne: Marzena Suchocka; opracowanie na chór: Renata Brasel; aranżacja: Henryk Szturo

Część II

Zespół Perła Warmii z Lidzbarskiego Domu Kultury

tańce warmińskie, kaszubskie i spiskie

Część III

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia - Piękna nasza Polska cała - tańce i pieśni z różnych regionów Polski

****

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia

Jego początki sięgają 19 marca 1955 roku. Z grona studentów Uniwersytetu Wileńskiego powołano wówczas do życia grupę taneczną i chór. W ciągu ponad 50 lat działalności artyści dali ponad 1300 koncertów w kraju i za granicą.

Swój dorobek prezentowali na renomowanych festiwalach m.in.: na Kaszubach, w Rzeszowie, Koszalinie, Mrągowie, Krakowie, a także w Hanowerze i Recklinghausen w Niemczech. Wielkim przeżyciem był dla nich udział we mszy świętej celebrowanej przez Jana Pawła II w Koszalinie i wizyta tego szczególnego gościa w Wilnie, w 1993 roku.

Wilia ma na swoim koncie liczne nagrania w litewskim radio i telewizji, koncerty
w placówkach kulturalnych na Litwie, Ukrainie, w Polsce i Niemczech. Do najciekawszych należą: wymiana artystyczna z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie, spotkania
z aktorami Operetki Warszawskiej, Teatru Starego z Krakowa i Teatru Pantomimy
z Wrocławia.

Artyści podejmowali u siebie tak znamienitych gości, jak zespoły: Mazowsze, Śląsk i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Wykonują folklor różnych regionów Polski, polskie tańce narodowe oraz pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej. Niektóre pozycje zyskały nawet miano "złotego repertuaru" - jak polonez Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki czy Suita Górnicza.

Grupa taneczna, chór, kapela i kierownictwo to dziś łącznie około 100 osób. Zespół bywa nazywany Wileńskim Mazowszem. Otrzymał liczne wyróżnienia za działalność artystyczną oraz kultywowanie polskich tradycji na Litwie, zarówno od władz Polski, jak i Republiki Litewskiej:

"W miłości do ojczystego folkloru wychował niejedno pokolenie śpiewaków, tancerzy i muzyków. Wielu z nich kontynuuje pracę artystyczną z założonymi przez siebie zespołami, takimi jak Wilenka, Prząśniczka, Świtezianka, Wileńszczyzna, Strumyk, Zgoda, Sto Uśmiechów i wiele innych" - informują organizatorzy 27. Kaziuków - Wilniuków.

Kierownictwo:

Renata Brasel - kierownik artystyczny i dyrygent
Marzena Suchocka - choreograf
Zdzisław Stankiewicz - instruktor tańca

Zespół tańca ludowego Perła Warmii

istnieje od jesieni 2008 roku. To młodzi ludzie z Lidzbarka Warmińskiego, którzy wykonują układy tańca ludowego z różnych części Polski, m.in. ze Spisza i Warmii, a także tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek, mazur.

Perła Warmii występowała np. podczas 25. i 26. Kaziuków - Wilniuków organizowanych przez Lidzbarski Dom Kultury, I Reszelskiego Festynu Cittaslow, Balkan Folk Fest w Bułgarii czy Tygodniu Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie na Ukrainie.

Perła bierze udział w widowiskach teatralno-tanecznych i warsztatach tanecznych w różnych częściach kraju.

W składzie zespołu jest też kapela ludowa.

Jolanta Adamczyk - kierownik zespołu

Jakub Naczmański - instruktor i choreograf

Tadeusz Romanowski

Absolwent wydziału artystyczno-graficznego w Instytucie im. Gercena w Sankt Petersburgu. Mieszka w Wilnie.

Uprawia malarstwo olejne, pastele oraz akwarelę. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Jako członek Związku Polskich Artystów Malarzy na Litwie Elipsa bierze udział w imprezach kulturalnych, plenerach, wystawach i wyjazdach za granicę. Warto podkreślić, że ofiarowuje swoje prace na cele charytatywne. Jedna z  nich - Stacja X - Jezus z szat obnażony - powędrowała do Meksyku, gdzie w największym Sanktuarium Maryjnym na świecie - w Bazylice Matki Boskiej z Guadelupe w Mexico City - odbędzie się wernisaż obrazów Drogi Krzyżowej.

Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Australii, Niemczech, Polsce, Litwie, Francji, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774187

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.