Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.02.2011 05:22 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Lidzbarski Dom Kultury
Tajemnica Grobu Kopernika (i archiwalne nagrania)
Plakat zapowiadający projekcje
Plakat zapowiadający projekcje

Odnalezienie grobu Mikołaja Kopernika było jedną z sensacji naukowych ostatnich lat. O tych poszukiwaniach opowiada film dokumentalny Michała Juszczakiewicza, który 18 lutego będzie można obejrzeć w Lidzbarku Warmińskim.

Kamera towarzyszyła ekipie archeologów, którzy pracowali w archikatedrze we Fromborku, a także później, w czasie żmudnej identyfikacji znalezionych szczątków.

Pierwsza projekcja filmu Tajemnica Grobu Kopernika oraz spotkanie z reżyserem rozpocznie się o godz. 12, w Lidzbarskim Domu Kultury, druga - o godz. 17, w refektarzu Zamku Biskupów Warmińskich.

***

Z poszukiwaniami miejsca wiecznego spoczynku astronoma wiążą się poszukiwania grobu jego wuja - biskupa Łukasza Watzenrode. Posłuchaj radiowej rozmowy z archeologiem prof. Jerzym Gąssowskim, która została nagrana w 2007 roku. Zobacz też archiwalny telewizyjny felieton na ten temat.

Niewykluczone, że jeszcze usłyszymy o ciekawych znaleziskach na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Warmińska kapituła katedralna myśli np. o uporządkowaniu krypty kanoników. Przy tej okazji może uda się natrafić na kryptę biskupią, a w niej na szczątki Łukasza Watzenrode i innych biskupów. Jesienią ubiegłego roku mówił nam o tym ks. bp Jacek Jezierski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskej i prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185665

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.