Warmińska kapituła katedralna istnieje już ponad 750 lat. Jej historię po 1821 roku przypomina książka ks. prof. Andrzeja Kopiczki.
Niemal 150-stronicowa publikacja ukazała się w ubiegłym roku, nakładem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jak można przeczytać w jej wstępie, dwa lata wcześniej ks. prof. Alojzy Szorc zaproponował przygotowanie całościowego opracowania dziejów kapituły. (...) Sam zobowiązał się do przygotowania monografii obejmującej okres od początków jej istnienia do końca XVIII wieku. Natomiast na współautora, który miałby zająć się wiekami XIX i XX zaproponował ks. Andrzeja Kopiczko (...).
Póki co, z różnych względów, naukowa monografia nie powstała. Mamy jednak jej popularnonaukową wersję.
Tom napisany przez ks. prof. Andrzeja Kopiczkę stanowi drugą część opowieści o historii kapituły. Dlaczego cezurą jest 1821 rok? Właśnie wtedy ukazała się bulla De salute animarum, która wprowadziła zmiany w strukturze kapituły.
Dla naszych czytelników mamy jeden egzemplarz tej książki. Pytanie brzmi:
który z dostojników kościelnych utworzył warmińską kapitułę katedralną i gdzie mieściła się jej pierwsza siedziba?
Odpowiedzi, wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem, prosimy przesyłać na adres: redakcja@eswiatowid.pl . Czekamy do 25 stycznia, do godz. 15.
Z poprawnych odpowiedzi wylosujemy jedną, której autor otrzyma książkę. O wynikach oczywiście poinformujemy na eswiatowid.pl .