Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.01.2011 09:13 Miasto:Kwidzyn Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
Pieśni w kręgu
kadr z felietonu o Scholi Teatru Węgajty, która latem ubiegłego roku gościła na Festiwalu Bałtyjskim w Olsztynku
kadr z felietonu o Scholi Teatru Węgajty, która latem ubiegłego roku gościła na Festiwalu Bałtyjskim w Olsztynku

Nauczymy się pieśni, które śpiewały naszym mamom ich mamy, wyśpiewamy pieśni dzieciństwa, kołysanki, pieśni obrzędowe... - 5 lutego, w Kwidzynie, odbędą się warsztaty Pieśni w kręgu. Poprowadzi je Alina Jurczyszyn, pieśniarka, teatrolog, członkini Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Wspólny śpiew od wieków łączy ludzi. Osoby, które śpiewają np. w chórze czy w czasie różnego rodzaju warsztatów pieśni tradycyjnych, mówią, że daje im to wielką radość i pozytywną energię.

Uczestnicy 6-godzinnych warsztatów Pieśni w kręgu będą pracować nad głosem, ciałem i oddechem.

Specjalnie opracowany trening, łączący elementy ćwiczeń emisyjnych, oddechowych i muzycznych ma być pomocą w podróży poprzez tradycyjne pieśni: polskie, ukraińskie, bałkańskie. Będzie to spotkanie z ożywioną tradycją, powrót do wspólnego spotkania w pieśni, do naturalnej muzyczności. W czasie warsztatów pracujemy na konkretnym materiale pieśniowym. Włączamy ciało, by pomagało, a nie blokowało głosu. Ćwiczymy rezonatory. Uczymy się słyszeć, reagować na siebie, być obecnym i żywym poprzez pieśń - zapowiadają organizatorzy.

Zapisy przyjmuje Muzeum w Kwidzynie - oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, email: kwidzyn@zamek.malbork.pl , tel.0 55 64 63 799. Grupa będzie liczyć 15 osób, udział kosztuje 70 zł (przedpłaty w wysokości 30 zł należy dokonać do 30 stycznia, w kasie muzeum).

***

Alina Jurczyszyn jest pieśniarką, humanistką ze specjalizacją teatrologiczną z wykształcenia; praca magisterska o Gardzienicach Włodzimierza Staniewskiego; obecnie członek Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, uczestnik projektów paramuzycznych Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (m.in. Dzień Promień, Giving Voice) oraz Fundacji Ovo (Międzynarodowe Warsztaty Śpiewu Archaicznego); uczestniczyła m.in. w warsztatach z Lalish Theater Labor z Kurdystanu, Majsternia Pisni z Ukrainy, Tserendavaa z Mongolii; projekcie Serce Dzwonu (wyprawa przez wsie kajockie, nauka tradycyjnych pieśni z udziałem miejscowych śpiewaczek); współzałożyciel i muzyk zespołu Laboratorium Pieśni.

***

Warto też obejrzeć telewizyjny felieton na temat Scholi Teatru Węgajty, która latem ubiegłego roku gościła na Festiwalu Bałtyjskim w Olsztynku, a także felieton o warsztatach chorału gregoriańskiego, które odbyły się w czasie tej imprezy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11890
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10759382

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.