Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.01.2011 03:31 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Terytorium Bieli Nr 7
Tak było rok temu...
Tak było rok temu...

W najbliższy weekend, 8 i 9 stycznia, w Elblągu odbędzie się 7. Festiwal Rzeźby w Śniegu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Rzeźby w Śniegu był nieżyjący już znany elbląski rzeźbiarz Roman Fus. Artysta brał udział w międzynarodowych sympozjach Snow Fest w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu poznał technikę rzeźbienia w bryłach śniegu oraz narzędzia, jakie są do tego potrzebne.

Warto podkreślić, że ten rodzaj sztuki zainteresował również innego znanego rzeźbiarza z Elbląga - Waldemara Cichonia. Zdobył on drugą nagrodę na Snow Sculpting Competition w Milwaukee i uczestniczył w Olimpijskim Festiwalu Sztuki w Calgary, w 1988 roku.

- Festiwale rzeźby w śniegu, które w Kanadzie i USA organizowane od wielu lat, cieszą się ogromną popularnością i mają charakter trwającego miesiąc pleneru. Przez ten czas artyści tworzą w czterech miastach. Również miesiąc trwa festiwal rzeźby ze śniegu i lodu w chińskim mieście Harbin. Rzeźbę w śniegu i lodzie podziwiać możemy także we Francji, Japonii, Włoszech, Finlandii czy Rosji. Wszędzie blasku dodają im świetlne, kolorowe iluminacje - wskazuje Marta Karaś, historyk sztuki z Galerii El.

Pierwszy festiwal rzeźby w śniegu odbył się w Elblągu w 2001 roku. Pomysł chwycił - zmagania twórców z lodową materią i zimnem oglądały przez kolejne lata tłumy odwiedzających.

- Pierwszą edycję Roman Fus zorganizował wspólnie z przyjaciółmi z Galerii El, przy bardzo skromnych środkach. Jarosław Denisiuk (obecnie dyrektor placówki - red.) przygotował grochówkę, która została dostarczona na dziedziniec galerii w wojskowym termosie. Za ostatnie pieniądze zakupiono kawę, herbatę, chleb i plastikowe naczynia. Choć w imprezie brało udział jedynie kilku lokalnych artystów i elbląska młodzież, zainteresowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Proces powstawania rzeźb i gotowe prace obejrzało kilka tysięcy osób, a o festiwalu było głośno w ogólnopolskich mediach. Kolejne edycje były już wydarzeniami o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. W 2003 roku festiwal zyskał nazwę Terytorium Bieli, której pomysłodawcą był Jarosław Denisiuk - przypomina Marta Karaś.

Roman Fus zmarł 10 stycznia 2007 roku... Centrum Sztuki Galeria El postanowiło kontynuować jego dzieło.

W tym roku w śniegu będą rzeźbić artyści Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Agnieszka Mikołajczyk, Justyna Rochala, Robert Zdanowski, a także artyści z Elbląga: Bogdan Kiliński, Janusz Kozak, Kinga Kosacz i Konrad Kosacz. Ich działania na dziedzińcu galerii będzie można podpatrywać w sobotę i niedzielę, 8 i 9 stycznia, od godz. 10 do godz. 17.

Wieczór inaugurujący imprezę zaplanowano na piątek. W klubie Krypta, od godz. 20, wystąpią m.in. zespół Kinky Kelly oraz grupa SoundLab.

- W sobotę, na godz. 19, zapraszamy do Krypty wszystkich muzykujących elblążan, którzy mają ochotę wziąć udział we wspólnym jamowaniu. Chętni proszeni są o przyniesienie swoich instrumentów oraz wcześniejsze zgłoszenie u Macieja Olewniczaka, email: maciek@galeria?el.pl - zachęca Marta Karaś.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11393
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8971825

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.