Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Pracownia digitalizacji w Światowidzie

Niebawem, bo od stycznia 2011 roku w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu uruchomiona zostanie Pracownia Digitalizacji. Dziś, 28 grudnia o godz. 15.30 odbędzie się uroczyste jej otwarcie.

Na II piętrze CSE Światowid w Elblągu, w miejscu dawnej kawiarenki internetowej, udostępniania będzie regionalna kolekcja cyfrowa. Ma ona służyć uczniom, studentom, nauczycielom, naukowcom, osobom niepełnosprawnym, przesiedleńcom i emigrantom oraz wszystkim mieszkańcom naszego regionu.

Pracownia uruchomiona zostanie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma być odpowiedzią na problemy i wyzwania, jakie niesie za sobą tworzenie, bezpieczne przechowywanie i publiczne udostępnianie zasobów audiowizualnych. Będzie ona funkcjonować jako placówka dbająca o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu Warmii i Mazur, a docelowo innych regionów kraju.

- Znaleźć tu będzie można materiały dotyczące dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz Powiśla - mówi Piotr Rutkowski z działu informatycznego CSE Światowid. - Jako pierwsze zdigitalizowaliśmy fotografie i materiały poligraficzne oraz film VHS i nagrania audio z Mistrzostw Świata Formacji Standardowych z 1999 roku.

Zasób publikowany będzie na stronie www pracowni (dostępnej pod adresem www.eswiatowid.pl/digitalizacja) i udostępniany użytkownikom Internetu nieodpłatnie. Część z materiałów będzie można zobaczyć w pracowni, gdzie powstanie punkt publicznego dostępu. Osoby chcące skorzystać z dostępu do wszystkich materiałów będą mogły zarezerwować czas w pracowni drogą mailową.

Zapraszane są także osoby i instytucje, posiadające w swoich zbiorach cenne materiały, do ich zdigitalizowania. Warunek jest taki, że muszą one pokazywać wydarzenia i ludzi związanych z kulturą Warmii, Mazur i Powiśla. Na początek zapraszani są ci, którzy mają pamiątki z tanecznych mistrzostw świata, jakie odbyły się w 1999 roku i chcą udostępnić je w wersji cyfrowej.

Pracownia Digitalizacji znajduje się na II piętrze CSE Światowid. Czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 16. Pierwsze zasoby dostępne są w Internecie: http://eswiatowid.pl/digitalizacja.

Projekt Cyfrowy Światowid - utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE Światowid dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185554

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.