Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.12.2010 10:24 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Cenne starodruki wróciły
Fot. Muzeum Warmii i Mazur
Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Dwa woluminy autorstwa Krzysztofa Harktnocha, wydane we Frankfurcie w 1684 roku, wróciły po konserwacji do biblioteki Muzeum Warmii i Mazur.

Woluminy zostały wydane w XVII wieku przez Martina Hallervordena i wydrukowane przez Johanna Andreae. Podczas konserwacji starodruki były dezynfekowane w komorze niskociśnieniowej tlenkiem etylu, kąpane, uzupełnione zostały braki, starodruki też gruntownie przebadano i zabezpieczono. Prace konserwatorskie przeprowadziła dr Dorota Jutrzenka-Supryn.


Tekst starego druku wydrukowano jednobarwnie w układzie dwuszpaltowym (układ jednoszpaltowy nadano jedynie kartom z tekstem przedmowy), na papierze ręcznie czerpanym, zaopatrzonym w filigrany. W druku zastosowano czcionkę gotycką i łacińską antykwę. Księgę rozpoczynają dwie całostronicowe ilustracje miedziorytnicze: jedna przedstawia portret autora tekstu druga jest ozdobnym frontispisem. Rytownikiem obu miedziorytów jest Johann Ulrich Krauss.

Tekst druku uzupełniony jest licznymi ilustracjami wykonanymi w technice miedziorytu (portrety) oraz akwaforty (widoki miast),  wśród których znajduje się mapa Prus Kaspara Henneberga. Staranną szatę typograficzną uzupełniają winietki z ornamentami floralnymi. Karty uporządkowane są za pomocą paginacji (nie posiadają jej jedynie karty pierwszej składki oraz karty registru) oraz za pomocą sygnatur arkuszowych.

Karty obu woluminów druku wykonano z papieru ręcznie czerpanego. Poszczególne karty mają zróżnicowaną grubość, a znak wodny pozostawiony przez elementy sita czerpalnego uwidacznia się ze zróżnicowaną wyrazistością. Kresy biegną równolegle do krawędzi rowkowej księgi. W przeźroczu kart zaobserwowano filigrany konturowe, znajdujące się na prawej połowie arkusza składki. Zidentyfikowano 8 rodzajów filigranów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185662

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.