Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Twój dom - dialog z tradycją

Rozstrzygnięty został konkurs pod hasłem Twój dom - dialog z tradycją. Dziś w Galerii Marszałkowskiej odbyło się wręczenie nagród i wystawa projektów.

Przypomnijmy - konkurs Twój dom - dialog z tradycją rozpoczął się na początku września 2010 roku. Zadaniem uczestników, którymi byli architekci, było zaprojektowanie domu jednorodzinnego, wpisującego się w tradycyjny wiejski krajobraz Warmii i Mazur.

Dom - o maksymalnej powierzchni 175 m kw.- miał służyć czteroosobowej rodzinie, parter miał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie musiało się też znaleźć pomieszczenie gospodarcze i garaż na dwa samochody.

Najlepsze prace jury wybrało 9 grudnia, podczas całodniowych obrad.

Sędziowie stwierdzili, że nadesłane prace wskazują na niezwykłe w swej skali, twórcze zainteresowanie architekturą odwołującą się do lokalnych wartości, a wiele z nich prezentuje ciekawe rozwiązania architektoniczne i wysoki poziom warsztatowy. W dyskusji nad formą współczesnego domu, wpisującego się w lokalną tradycję, zarysowały się trzy stanowiska. Jedni kopiowali formę zewnętrzną istniejących, starych domów wprowadzając tylko współczesny układ funkcjonalny i stosując nowoczesne materiały budowlane, inni dodawali współczesne elementy do tradycyjnej formy. Wielu uczestników podjęło próbę twórczej, nowoczesnej interpretacji historycznych wątków zarówno w formie, jak i detalu. Wszystkie te projektowane domy mają szansę wpisać się pozytywnie w krajobraz wiejski województwa. Były też niestety prace, które w niczym nie nawiązywały do lokalnego krajobrazu kulturowego, a ich nijaka forma łączyła wątki stosowane w całej Polsce.

Przypomnimy, że celem konkursu było znalezienie i popularyzacja nowych wzorców zabudowy jednorodzinnej będących kontynuacją tradycji budownictwa wiejskiego.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości 50 tys. zł. Zaplanowano także 25 wyróżnień.

Organizatorami konkursu był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków Oddziałem Terenowym w Olsztynie. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Organizatorzy wierzą, że konkurs przyczyni się do popularyzacji budowania domów w DIALOGU Z TRADYCJĄ i że zrealizowane domy pojawią się niebawem w krajobrazie województwa warmińsko - mazurskiego podnosząc jego wartość.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace znajdą się w specjalnych katalogach, który będzie dostępny w biurach uczestników konkursu i które będą dostępne w urzędach gmin. Będzie je można zobaczyć również na specjalnych pokonkursowych wystawach (w urzędach gmin i gminnych ośrodkach kultury).

Wystawa pokonkursowa w Galerii Marszałkowskiej (II piętro Urzędu Marszałkowskiego, ul. Emilii Plater 1 w Olsztynie) potrwa do 13 stycznia 2011 roku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185566

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.