Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2010 01:37 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Muzea Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Witraż w kaplicy zamkowej
Widok na zwieńczenie ołtarza głównego. Fot. Grzegorz Kumorowicz
Widok na zwieńczenie ołtarza głównego. Fot. Grzegorz Kumorowicz

Zakończył się pierwszy etap prac w ramach projektu Konserwacja ołtarza głównego w kaplicy zamkowej w Lidzbarku Warmińskim - we wtorek, 7 grudnia, zamontowano w oknie za zwieńczeniem ołtarza głównego witraż z wyobrażeniem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.

Projekt konserwacji ołtarza w kaplicy w Lidzbarku Warmińskim realizowany jest przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Prace konserwatorskie obu ołtarzy bocznych zakończone zostały w 2009 roku, wówczas też dobiegały końca prace nad obrazem ukrzyżowania i podjęto decyzję o pełnej konserwacji i rekonstrukcji ołtarza głównego.

- W trakcie badań okazało się, że zwieńczenie tego ołtarza jest przetworzone, zapewne z myślą o wstawieniu do niego witraża - informuje kustosz Iwona Beata Kluk z Działu Sztuki Dawnej MWiM. - Stąd powstał pomysł rekonstrukcji i przywrócenia wnętrzu kaplicy części jej historii.

Ołtarz główny będzie można oglądać w pełnym blasku już pod koniec tego roku, gdy dobiegną końca wszystkie prace z nim związane. Wykonawcą jest Pracownia Witraży Andrew's Art s.c. z Torunia, którą tworzą dr hab. Andrzej Kałucki _ wykładowca w Pracowni Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mistrz witrażownictwa Andrzej Górski.

***

Biskup warmiński Józef Ambroży Geritz (1842?1867), w trosce o dobro zamku, powołał w nim w 1857 roku fundację św. Józefa. Do 1859 roku przeprowadzono prace adaptacyjne, które pozwoliły na działalność szpitala i sierocińca. Witraż z wizerunkiem św. Józefa trzymającego Dzieciątko - oraz z herbem biskupstwa w górnej kwaterze okna - powstał zapewne około roku 1870. Usunięto go we wczesnych latach trzydziestych XX wieku, w trakcie prowadzonych w zamku prac konserwatorskich pod kierunkiem Karla Haukego. W jego miejsce wstawiono okno ze zwykłym przeszkleniem - i taki widok był znany lidzbarczanom oraz gościom Muzeum Warmińskiego jeszcze do tego roku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185542

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.