Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2010 11:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Sprawa elbląska w Clio

Najbardziej dramatyczne wydarzenie w dziejach powojennego Elbląga, czyli sprawa elbląska z czasów stalinizmu, do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Podczas wtorkowego (14 grudnia) spotkania w ramach Kawiarenki Historycznej Clio część jej mroków spróbuje odkryć Tomasz Gliniecki.

Sprawa elbląska to określenie odnoszące się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu, a także konsekwencji tego pożaru.

W nocy z 16 na 17 lipca 1949 roku spłonęła hala produkcyjna nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu. Po pożarze Urząd Bezpieczeństwa, pod zarzutem sabotażu, aresztował ponad 100 osób, przy czym część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, a ich areszt miał charakter polityczny (m.in. reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej). Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie, wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim.

Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru, a wydarzenie to jest upamiętnione skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową.

- Wciąż nie wyjaśnione zostały przyczyny pożaru z 1949 roku, a skutki rozpętanego śledztwa i następnie procesów sądowych, prowadzonych przez specjalne sądownictwo wojskowe, uderzyły w ogromną liczbę elblążan - informuje Wiesława Rynkiewicz - Domino z Działu Historii Miasta i Regionu elbląskiego muzeum. - Przesłuchania objęły wszystkich, którzy z jakichkolwiek powodów "cieszyli się" zainteresowaniem miejscowych służb bezpieczeństwa: przeszłość przedwojenna, działalność okupacyjna, zajmowane stanowiska, przynależeli do grup reemigracyjnych. W wymiarze krajowym stała się tzw. "straszakiem elbląskim".

Sprawę elbląską przypomni Tomasz Gliniecki, prowadzący w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z rezultatami dotychczasowych poszukiwań.

- Braki w oficjalnej dokumentacji śledztwa i materiałów sądowych, z którymi się zetknął, zrodziło pasję możliwie pełnego poznania okoliczności wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat - dodaje Wiesława Rynkiewicz ? Domino.

Na spotkanie miłośników historii zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Kawiarenka Historyczna Clio, 14 grudnia, godz. 17.30, muzealny budynek Gimnazjum. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184145

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.