Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Kto ma pomysł na dom z klimatem?
Jak będzie wyglądać nowy, a zarazem nawiązujący do tradycyjnej zabudowy, dom, którego projekt zaproponują zwycięzcy konkursu?
Jak będzie wyglądać nowy, a zarazem nawiązujący do tradycyjnej zabudowy, dom, którego projekt zaproponują zwycięzcy konkursu?

Rekordowa liczba prac - ponad 170 - wpłynęła na konkurs architektoniczny Twój Dom - dialog z tradycją. Pula nagród to 50 tys. zł.

Twój Dom - dialog z tradycją to konkurs na projekt "domu z katalogu", który będzie nawiązywał do tradycyjnej architektury regionu.

Jury wybierze zwycięzców już w najbliższy czwartek, 9 grudnia. Autor najciekawszego projektu otrzyma 25 tys. zł., zdobywca drugiego miejsca - 15 tys. zł, a trzeciego - 10 tys. zł. Mogą też zostać przyznane wyróżnienia honorowe.

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie, najlepsze prace zostaną umieszczone w specjalnych katalogach, które będą dostępne w urzędach gmin. Będzie je można zobaczyć również na specjalnych wystawach, które mają być organizowane w urzędach gmin i gminnych ośrodkach kultury.

- Twój dom - dialog z tradycją to wyjątkowy pomysł w skali kraju - mówi marszałek Jacek Protas, patron konkursu. - Konkurs na projekt nowego domu typowego dla danego regionu to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Ilość prac, które otrzymaliśmy, świadczy o tym, że odbił się on szerokim echem wśród architektów.

W konkursie biorą udział 173 prace. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że jest to absolutny rekord jeśli weźmie się po uwagę konkursy architektoniczne ogłaszane w Polsce.

***

Konkurs Twój dom - dialog z tradycją ruszył na początku września. Mogli w nim wziąć udział architekci i pracownie architektoniczne z całego kraju. Autorzy pomysłu chcą zwrócić uwagę na degradację krajobrazu kulturowego wsi Warmii i Mazur; przekonują, że nowoczesne budowle mogą szanować krajobraz, podnosić wartość otoczenia, a jednocześnie budować tożsamość regionu...

W skład sądu konkursowego wejdą:

- z ramienia Stowarzyszenia Architektów RP: przewodniczący sądu konkursowego arch. Maciej Miłobędzki (warszawski oddział SARP), sędzia referent arch. Joanna Porębska (warszawski oddział SARP), sędzia konkursu arch. Sławomir Hryniewicz (olsztyński oddział SARP), sędzia konkursu arch. Grzegorz Dżus (olsztyński oddział SARP), zastępca sędziego konkursu arch. Piotr Rożen (olsztyński oddział SARP).

- przedstawiciele organizatora: sędzia konkursu Iwona Liżewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie, sędzia konkursu Barbara Zalewska, wWarmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków, sędzia konkursu Jacek Wysocki, Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego oraz zastępca sędziego konkursu Joanna Piotrowska, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów RP.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185751

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.