Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Nasze cenne, duchowe dziedzictwo
Muzyk ludowy Stanisław Bałdyga gra na harmonii pedałowej. To jeden z bohaterów projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej (2009 rok)
Muzyk ludowy Stanisław Bałdyga gra na harmonii pedałowej. To jeden z bohaterów projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej (2009 rok)

Polska ma wkrótce ratyfikować konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Samorząd województwa także zaczął działania w tej sprawie i jako pierwszy w Polsce utworzył specjalne stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Polska i Niemcy to ostatnie kraje Europy, które dotąd nie ratyfikowały konwencji. Jak jednak informuje Urząd Marszałkowski, prace nad ustawą ratyfikacyjną w sejmie mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, teatr, taniec, zwyczaje i rytuały. Nasz region wciąż jeszcze ma czym się pochwalić w tej dziedzinie, a z chwilą ratyfikacji konwencji Unesco będzie miał szansę zaistnieć na liście najcenniejszych tradycji świata.

Zdaniem marszałka Jacka Protasa, obrzędy z Warmii i Mazury powinny znaleźć się na liście Unesco. Stąd pomysł powołania osoby odpowiedzialnej za tę dziedzinę.

- Regiony i kraje, których tradycje są wpisane listę Unesco, stają się bardziej popularne, przyciągają turystów - mówi marszałek. - Nasz region ma niezwykle bogatą historię i tradycje, chociażby obrzędy świąteczne czy kulinaria. Musimy chronić te elementy kultury, dlatego - jako pierwsi w kraju - zdecydowaliśmy się utworzyć stanowisko do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego w departamencie kultury i edukacji. Objął je Waldemar Majcher. Gdy tylko Polska ratyfikuje konwencję, będziemy mogli zacząć działać w tej sprawie.

Do tej pory na liście Unesco było 166 pozycji z 77 krajów. Ostatnio zdecydowano o wpisaniu na nią kolejnych 46 tradycji z 11 krajów. Znalazły się wśród nich m.in. kuchnia francuska i hiszpańskie flamenco.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145395

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.