Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.11.2010 04:27 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Biblioteki nowej ery
Wczoraj, w Olsztynie, miała miejsce konferencja, na której podsumowano pierwszą turę Programu Rozwoju Bibliotek na Warmii i Mazurach
Wczoraj, w Olsztynie, miała miejsce konferencja, na której podsumowano pierwszą turę Programu Rozwoju Bibliotek na Warmii i Mazurach

Biblioteki w naszym regionie stają się nowoczesnymi centrami informacji i ośrodkami lokalnej aktywności. Za sprawą Programu Rozwoju Bibliotek bibliotekarze zawiązują lokalne koalicje, szkolą się, otrzymują komputery, a także uczą się jak walczyć o czytelników i planować przyszłość swoich placówek.

 

 

Ma to być broń w walce z tzw. wykluczeniem informacyjnym mieszkańców wsi i miasteczek, którym często brakuje umiejętności i kompetencji do tego, by korzystać z nowych technologii i którzy rzadziej, niż ludzie z miasta korzystają z internetu.

Według danych GUS, w 2008 roku z wyszukiwarki internetowej umiało korzystać 36 procent mieszkańców wsi, tylko 23 procent osób potrafiło wysłać emaila z załącznikiem, a zaledwie 6 procent było w stanie zabezpieczyć swój komputer przed wirusami.

Lekarstwem może być większy dostęp do komputerów, internetu i wiedzy o cyfrowym świecie. Taki dostęp mogą i powinny zapewnić publiczne biblioteki.

Program Rozwoju Bibliotek wspiera bibliotekarzy z niewielkich miejscowości w całym kraju. Biorą w nim udział także książnice z Warmii i Mazur.

To wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gates, które realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Budżet na lata 2009-2013 wynosi 28 milionów dolarów.

Biblioteki (w tym również wojewódzkie) otrzymują sprzęt informatyczny (komputery z monitorami i oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, laptopy, projektory multimedialne z ekranami, aparaty fotograficzne), bezpłatne podłączenie do internetu, a także możliwość zdobycia wiedzy o tym, jak poruszać się w świecie zdominowanym przez nowe technologie, zdobywać sojuszników w walce o czytelników i przyciągać ludzi do bibliotek.

Szkolenia dotyczą np. planowania rozwoju biblioteki czy informatyki. Są zajęcia specjalistyczne. Dotyczą one takich tematów, jak Biblioteka - miejsce dla młodych, Multimedia i nowoczesna komunikacja, Informacje lokalne - jak je zbierać i upowszechniać, Miejsce dla obywateli: e - administracja, Miejsce bez barier - usługi dla seniorów czy Przestrzeń dla mieszkańców z inicjatywą.

Placówki, które stworzyły 3-letnie plany rozwoju, mogły zdobyć dofinansowanie do działań, które umieściły w planach i ubiegać się o specjalne granty przygotowane przez cztery organizacje pozarządowe.

Pomoc, która ma wzmocnić środowisko bibliotekarzy, otrzymały też biblioteki wojewódzkie, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Polskie Towarzystwo Bibliologiczne.

Dzięki temu pracownicy wojewódzkich książnic mają być lepiej przygotowani do wspierania małych bibliotek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich stworzyło wieloletnią strategię, PTB wraz z 9 uniwersytetami pracuje nad nowymi programami kształcenia w zakresie prowadzenia małych lokalnych bibliotek, ruszył także nowy program szkoleniowy Kursy Rozwoju Zawodowego Bibliotekarzy i portal www.sbp.pl.

Program Rozwoju Bibliotek zaowocował kampanią społeczną promującą biblioteki oraz zawiązaniem regionalnych i lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju bibliotek.

Do pierwszego etapu programu przystąpiło 1865 placówek, w tym 190 z naszego regionu (m.in. z Pasłęka, Markus, Morąga, Dobrego Miasta, Barczewa i Mikołajek). To drugi wynik w kraju. Pierwsze miejsce zajmuje Małopolska z 214 bibliotekami, które postanowiły zmienić swoje oblicze.

Wczoraj, w Olsztynie, miała miejsce konferencja, na której podsumowano pierwszą turę Programu Rozwoju Bibliotek na Warmii i Mazurach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz regionu, placówek naukowych i kulturalnych, samorządowcy i oczywiście bibliotekarze.

Była to okazja do zaprezentowania najważniejszych i najciekawszych działań w skali kraju oraz w regionie. Jak zapowiedział szef Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski, drugi etap programu ruszy w styczniu 2011 roku.

Więcej na ten temat - na eswiatowid.pl już wkrótce.

***

Partnerami Programu Rozwoju Bibliotek są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Instytutem Książki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, wojewodowie, Konwent Marszałków Województw RP i Grupa TP SA.

Na Warmii i Mazurach projekt popierają m.in. przedstawiciele świata nauki (w tym rektorzy wyższych uczelni i badacze), kurator oświaty, szefowie instytucji kultury, przedstawiciele mediów i artyści (np. pisarz Włodzimierz Kowalewski, satyryk Krzysztof Daukszewicz, dziennikarz i artysta kabaretowy Piotr Bałtroczyk).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11532
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9645169

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.