szukaj
Logowanie
W cyklu dotyczącym pól bitewnych i muzeów, które nimi się opiekują - dziś piąta część opowieści o Polach Grunwaldzkich. 2010 rok jest bowiem z różnych względów wyjątkowy dla tego miejsca.
Pod Grunwaldem odbyły się w tym roku główne obchody 600-lecia bitwy. Dla Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku jest to rok szczególny również dlatego, że znacznie powiększony został teren, jakim opiekuje się ta placówka.
We wrześniu pole bitwy zostało uznane za Pomnik Historii, a w październiku - sejmik województwa podjął uchwałę o zamiarze usamodzielnienia instytucji, która jest częścią Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Zdaniem władz, ma to ułatwić m.in. zdobycie pieniędzy na budowę nowoczesnego muzeum poświęconego nie tylko samej Wielkiej Wojnie, ale i dynastii Jagiellonów oraz stworzenie całorocznej oferty dla odwiedzających Pola Grunwaldu.
Oto co w czasie konferencji na temat muzeów pobitewnych, która odbyła się w pierwszej połowie października, zatem jeszcze przed decyzją sejmiku, mówił na temat powiększenia powierzchni muzeum i statusu Pomnika Historii dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański:
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
***
Linki do poprzednich części cyklu o polach bitew znajdują się po prawej stronie artykułu.
Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt
tel 55 611 20 69
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 69 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.