Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.11.2010 11:44 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Muzyka Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Lidzbarski Dom Kultury
Muzyka czterech kultur
Plakat imprezy
Plakat imprezy

W najbliższy piątek, 19 listopada, w Lidzbarku Warmińskim zabrzmi muzyka polska, ukraińska, białoruska i niemiecka.

W Lidzbarskim Domu Kultury zaprezentują się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, Danuta Bastek z zespołem i grupa Nagual z Białorusi. 

Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno wykonuje pieśni oraz tańce warmińskie i mazurskie. Istnieje od 25 lat, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie. To jedna z ważniejszych - i uznanych grup, które prezentują kulturę ludową naszego regionu; jego członkowie mają na swoim koncie najważniejsze nagrody w krajowych i zagranicznych konkursach oraz festiwalach.

Piosenkarka i pianistka Danuta Bastek jest obdarzona głosem o ciepłej, niskiej barwie. Sięga zarówno po repertuar dramatyczny, liryczny, jak i kabaretowy. Tym razem przedstawi utwory niemieckiej piosenkaki i aktorki Marie Magdalene Dietrich.

Zespół Nagual w swojej twórczości łączy tradycyjną muzykę ludową z naturalnymi dźwiękami przyrody i energią współczesnego miasta. Muzycy grają na różnych instrumentach, od klasycznego klarnetu i kontrabasu, przez ludowe cymbały, całą gamę bębnów (narodnyj baraban, djembe, banbor), własnoręcznie wykonane Jołki Nos, flety z żyta, didjeridoo, tajlandzki flet czy afrykański gliak, po... rurę od umywalki.

"Śpiewają w swoim własnym nagualskim języku, traktując głos i ciało jako instrument dynamiczny. Efektem jest irracjonalna mieszanka Monmartre country, pierwotny słowiański hip hop, czarodziejski folkowy walc, instrumentalne techno etniczna muzyka bez granic, którą sami lubią określać jako psychofolk.

Każdy koncert Nagual jest podróżą od liryki do dzikiego tańca. A to, co niesamowite, to interakcja między zespołem a publicznością, która świetnie się bawiąc, współtworzy niebywałą dynamikę" - obiecują organizatorzy lidzbarskiego koncertu.

Grupa istnieje od 10 lat. Zagrała wiele koncertów na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Polsce, a także we Francji, Niemczech, Finlandii, Rumunii i Mołdawii.

Początek o godz. 18.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810676

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.