Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.10.2010 10:59 Miasto:Region Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:386 Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Aaaaby... nie zapomnieć o Grunwaldzie - zobacz i posłuchaj!

Do 300 placówek w całym kraju, w tym do szkół, bibliotek i instytucji kultury trafią wkrótce multimedialne materiały przypominające o 600-leciu bitwy pod Grunwaldem. Reportaże filmowe i nagrania radiowe są do obejrzenia i posłuchania w internecie.

Od początku roku dziennikarze Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.pl (zakładka Grunwald 600-lecie) przygotowują artykuły, nagrania radiowe i telewizyjne związane z Grunwaldem.

Nasza ekipa obszernie relacjonowała lipcowe Dni Grunwaldu, w czasie których odbyła się wielka inscenizacja bitwy. W internetowym dzienniku o kulturze można też znaleźć m.in. felietony i wideo-wypowiedzi naukowców związane z tematyką grunwaldzką.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, wydawca eswiatowid.pl, było też organizatorem konferencji naukowej Rzeczpospolita Obojga Narodów i festynu historycznego.

W najbliższym czasie do 300 do szkół, bibliotek i instytucji kultury z Warmii i Mazur oraz całej Polski trafi płyta DVD z wybranymi grunwaldzkimi materiałami telewizyjnymi i radiowymi, które przygotowali dziennikarze portalu. Wraz z płytami zostaną też rozesłane foldery promujące Grunwald.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

A już teraz na eswiatowid.pl można bezpłatnie obejrzeć i posłuchać m.in. takich oto nagrań:

Grunwald. Opowieść o bitwie - zobacz!

Straty w armii polskiej były niewielkie. Większe zanotowała armia litewska - w ciągu całego1410 roku wyniosły one około połowy stanu wyjściowego. To jednak dla zakonu krzyżackiego bitwa pod Grunwaldem była druzgocząca - zginęli prawie wszyscy uczestniczący w walce dostojnicy oraz 8 tysięcy rycerzy i innych wojowników. Ciało wielkiego mistrza odnaleziono i odwieziono do Malborka....

***
Grunwald 2010: W obozie i na jarmarku - zobacz!

Co roku Dni Grunwaldu to okazja do spotkania miłośników średniowiecza z wielu krajów Europy i świata. W tym roku w obozie, zamkniętym dla turystów, mieszkało kilka tysięcy odtwórców historii. Obok obozu był otwarty dla każdego Jarmark Średniowieczny.

***

Jak szukano wielkich mistrzów?

W 2007 roku w prezbiterium konkatedry św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie odkryto szczątki - jak się później okazało - trzech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. 31 lipca uroczyście otwarto odtworzoną kryptę grobową.

***

Grunwald 2010: Nowoczesny, rockandrollowy patriotyzm - posłuchaj!

Telewizyjne spoty mistrza animacji komputerowej Tomasza Bagińskiego, komiks, teledysk zespołu Armia, DVD z multimediami, powieść fantastyczna, historyczna gra karciana czy gra komputerowa - każdy pomysł jest dobry, by uczyć patriotyzmu i zainteresować przeszłością własnego kraju.

Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, koordynator obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem na poziomie ogólnopolskim, jest też wydawcą szeregu interesujących publikacji związanych z tą rocznicą.

***

Chwała Grunwaldu - posłuchaj! (felieton i rozmowa radiowa)

Opisy bitwy, monografie, powieści, eseje, albumy czy przewodniki - 600-lecie bitwy pod Grunwaldem zachęciło wydawców do przypomnienia klasycznych pozycji i przygotowania nowych książek na ten temat.

***

Grunwald 2010: Lekcja patriotyzmu- posłuchaj!

2600 harcerzy i harcerek wzięło udział w 39. Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim.
Zlot rozpoczął się we wtorek, 13 lipca, a zakończył - podobnie jak Dni Grunwaldzkie - w niedzielę, 18 lipca.

***

Grunwald 2010: To ludzie tworzą klimat - posłuchaj!

Dni Grunwaldzkie były kolejną okazją do przypomnienia o akcji Mazury - cud natury! Prowadzono też badanie ankietowe, które mają pomóc m.in. w promowaniu inscenizacji bitwy i związanych z nią corocznych wydarzeń.

Głosować na Mazury w konkursie na nowe siedem cudów natury można było w specjalnych niebieskich namiotach oraz w e-busie z dostępem do internetu.

***

Grunwald 2010: Dotknąć czasu, który minął - posłuchaj!

W czasie Dni Grunwaldzkich można poczuć klimat średniowiecza. W obozach rycerskich życie toczy się niemal tak, jak przed wiekami. Odbywają się turnieje, jest średniowieczny jarmark, a turyści przechadzają się wśród odtwórców ubranych w historyczne stroje...

Wielu rekonstruktorów to pasjonaci, którzy na co dzień zajmują się czymś zupełnie innym. Są jednak i tacy, których również zawodowe życie kręci się wokół historii.

***

Bitwa pod Grunwaldem 2010 - zobacz inscenizację!

Niespodzianki nie było - podobnie jak 600 lat temu dowodzone przez Władysława Jagiełłę wojska polsko-litewskie pokonały dowodzonych przez Urlicha von Jungingena rycerzy Zakonu Krzyżackiego. W sobotę, 17 lipca 2010 roku, w imponującej inscenizacji na Polach Grunwaldzkich wzięło udział ponad 2 tysiące rycerzy.

***

Grunwald 2010: Nie zmogła nas pogoda, korki ani tłumy - posłuchaj!

Mimo wielkich upałów na inscenizację bitwy pod Grunwaldem przyjechała rekordowa liczba widzów.

W nagłośnionym przez media wydarzeniu postanowiło wziąć udział wielu Polaków, ale także m.in. Litwini, Ukraińcy, Białorusini, Czesi, Niemcy, Duńczycy, Amerykanie czy Włosi. Wielojęzyczny tłum można było spotkać w czasie całych Dni Grunwaldzkich.

***

Grunwald 2010: Było jak 600 lat temu - posłuchaj!

Pola Grunwaldzkie to rozległy, pofałdowany teren, porośnięty trawą. Nad miejscem historycznej batalii góruje pomnik. W jego pobliżu znajduje się amfiteatr, a pod nim - muzeum. Pola ożywają raz w roku - właśnie przy okazji rocznicowych obchodów. Przybywają na nie rycerze z całego świata, harcerze, zorganizowane grupy i indywidualni turyści.

***

Oficjalne obchody 600-lecia wiktorii grunwaldzkiej - zobacz!

Obchody 600-lecia bitwy - oprócz tysięcy turystów - zgromadziły pod Grunwaldem przedstawicieli władzy. W czwartek, 15 lipca na grunwaldzkie pola przyjechali m.in. prezydent-elekt Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter.

***

Historia w pigułce: Tak było pod Grunwaldem (felieton)

Urządziwszy i przygotowawszy Władysław, król polski, wszystko, co do pomyślnego prowadzenia wojny pruskiej zdało mu się potrzebne, a w zamku krakowskim zostawiwszy Mikołaja Kurowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego (...) we czwartek przed Zielonymi Świątkami wyruszył z Karkowa...

***

Przygotowania do bitwy - zobacz!

W środę 7 lipca na Polach Grunwaldzkich odbyło się uroczyste zakończenie projektu inwestycyjnego związanego z kompleksowym zagospodarowaniem tego terenu.
Osoby zaangażowane w realizację projektu oraz zaproszeni dziennikarze spotkali się

przy pawilonie recepcyjnym. Tu znajduje się główne centrum dowodzenia ochroną - ponieważ całe Pola Grunwaldzkie są monitorowane - oraz transformatorownia. Przy budynku recepcyjnym wybudowano też parking na 47 miejsc.

***

Co jeszcze kryje grunwaldzka ziemia? - zobacz!

Tylko fragment Pól Grunwaldzkich został przebadany archeologicznie. Czy w tym miejscu będą jeszcze wykopaliska? - Byłoby warto, ale musiałby znaleźć się historyk zainteresowany tematem, no i placówka, która by to pilotowała - mówi Romuald Odoj, archeolog od ponad 50 lat związany z Polami Grunwaldu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11142250

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.