Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.09.2010 02:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Sylwester Budzelewski Placówka:Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Tennessee Williams u Sewruka
Szklaną menażerię można oglądać na Dużej Scenie do soboty, 25 września
Szklaną menażerię można oglądać na Dużej Scenie do soboty, 25 września

Wakacyjna przerwa nie była dla elbląskiego teatru okresem błogiego lenistwa. Sierpień był przede wszystkim miesiącem przygotowań do nowego sezonu teatralnego, który w minioną sobotę miał swoją inaugurację. W teatrze można obejrzeć sztukę Szklana menażeria wybitnego amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa.

Autor Szklanej menażerii należy do najważniejszych twórców amerykańskiego dramatu XX wieku. Najbardziej znanymi jego dziełami są: Tramwaj zwany pożądaniem i Kotka na gorącym blaszanym dachu. Obydwie sztuki doczekały się głośnych ekranizacji, w których wystąpili m.in. Marlon Brando i Paul Newman.

Szklana menażeria to dzieło nie mniej wartościowe od wcześniej wymienionych. Tuż po swojej prapremierze na Broadwayu sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności. Jest to historia Laury ? młodej dziewczyny, która z wielkim trudem odnajduje się w realnym świecie, jej relacje z bratem i matką są skomplikowane, powodując u młodej kobiety poczucie trwania w egzystencjalnej klatce.

- Przejmujące i głęboko wzruszające sztuki Tennessee Williamsa stanowią trudny materiał dla aktorów - mówił na konferencji prasowej poświęconej najnowszej premierze Teatru im. Sewruka dyrektor placówki Mirosław Siedler.

Twórczość Amerykanina przywołuje skojarzenia z dziełami Czechowa. Odbiorcy mają do czynienia z dziełami, które skupiają się na ludzkim wnętrzu. Elbląscy aktorzy podjęli się zadania odtworzenia skomplikowanego procesu psychologicznego, jaki zachodzi u bohaterów dramatu. Wszystko to podane jest w atmosferze intymności, prywatności, pośród scenografii, która wiernie nawiązuje do realiów lat 40-tych minionego wieku.

W obsadzie sztuki zobaczyć można Martę Masłowską, Tomasza Muszyńskiego, Marcina Tomasika oraz obchodzącą jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Marię Makowską - Franceson. Reżyserii podjął się Andrzej Chichłowski.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906740

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.