Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.09.2010 12:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Sylwester Budzelewski Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Być myśliwym w betonowym lesie... (recenzja)

Najnowszy film irańskiego reżysera Rafiego Pittsa potrafi niejednokrotnie zaskoczyć widza. Streszczenie fabuły może sugerować, iż będziemy mieli do czynienia z dynamicznym filmem sensacyjnym, gdzie dobry bohater bierze odwet na złych stróżach prawa, którzy zabili mu rodzinę. Oczyma wyobraźni widziałem już te zapierające dech w piersi pościgi, krwawe strzelaniny, mnóstwo wybuchów i piękną nieznajomą, spontanicznie napotkaną w sklepie warzywnym, decydującą się towarzyszyć bohaterowi aż do szczęśliwego rozwiązania sprawy. Rzeczywistość w brutalny sposób wybudziła mnie z tego hollywoodzkiego snu - Myśliwy nie ma nic wspólnego z tego typu kinem. Trudno jednak mówić o rozczarowaniu.

Zamiast efektownej, ale płytkiej sensacji, Rafi Pitts nakręcił mroczny i surowy dramat psychologiczny. Widzowie zostają skonfrontowani z niezwykle oszczędnym w wyrazie obrazem zawierającym sporo niedopowiedzeń, pozostawiających odbiorcom miejsce na osobistą interpretację i refleksję.

Poznajemy ponurą rzeczywistość rządzonego twardą ręką Teheranu i próbującą spokojnie w niej egzystować rodzinę głównego bohatera. Przyglądając się irańskiej codzienności jesteśmy w stanie wyrobić sobie ogląd sytuacji i zająć stanowisko wobec poczynań bohaterów. Mamy na to czas, gdyż fabuła prowadzona jest spokojnie, wciągając nas bez pośpiechu.

Zwięzłe dialogi i niepokojąca muzyka pozwalają poczuć przytłaczającą atmosferę betonowej dżungli, która z racji surowej władzy zmienia żyjących w niej ludzi w zniewolone istoty podobne dzikim zwierzętom zamkniętym w klatkach.

Film podzielić można na dwie części. Pierwsza prezentuje rodzinne życie głównego bohatera - wielką miłość, jaką darzy swoją żonę i córkę oraz daremne starania uzyskania pracy na dzienną zmianę, która umożliwiłaby rodzinie normalne funkcjonowanie, pozbawione bolesnego poczucia rozłąki.

Druga część to dramat jednostki i jej desperacki akt zemsty. Ali, po tragicznej śmierci swoich ukochanych kobiet, zabija na autostradzie dwóch przypadkowych policjantów. Wtedy staje się obiektem pościgu. Bohater ucieka, lecz zostaje schwytany przez dwóch funkcjonariuszy. Nie jest to jednak koniec historii, gdyż zabłąkani w lesie mężczyźni nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej. Wówczas rozpoczyna się psychologiczna rozgrywka między trzema silnymi osobowościami, z której każda kierowana jest odmiennymi motywami.

Całość prowadzi do zatarcia podziału na dobrych i złych. Ta dychotomia zanika do tego stopnia, iż zaskakujące zakończenie filmu stanowić może punkt wyjścia do wielogodzinnej dyskusji dotyczącej tego, co się właściwie stało.

Nie da się ukryć, że Myśliwy to film bardzo ciężki w odbiorze. Rafi Pitts ani razu nie stara się przypodobać widzom, wprowadzając do fabuły "światełka w tunelu", czy też tworząc wyrazistych bohaterów, z którymi można się utożsamiać.

Zamiast tego ukazuje świat takim, jaki bardzo często bywa - surowym i ponurym, rzucającym pod nogi kolejne kłody i rzadko wyciągającym pomocną dłoń. Nie jest to jednak manifestacja pesymizmu, a portret ciemnej strony życia, której nie powinniśmy się bać, a poznać, by móc stawić jej czoła.

***

Film Myśliwy - do zobaczenia jeszcze do czwartku, 16 września, w elbląskim kinie Światowid.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906852

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.