Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.09.2010 10:11 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Afganistan. Pragnienie życia
Wystawa jest częścią prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja
Wystawa jest częścią prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja

W Afganistanie wojna trwa nadal. Nie ta medialna, głośna, znana z pierwszych stron gazet, lecz cicha, zapomniana wojna Afgańczyków o edukację. To walka z biedą, nieudolnością państwa zniszczonego długotrwałym konfliktem zbrojnym, ale także walka z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. Wojna ukochała sobie to miejsce i zadomowiła się w tym urokliwym kraju, zamieszkanym przez pięknych, pokornych ludzi. Ludzi, których jedynym marzeniem jest po prostu żyć... - od dziś, w galerii Spatium Novum, na poddaszu Biblioteki Elbląskiej, czynna jest wystawa fotografii Marcina Sudera Afganistan. Pragnienie życia.

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat realizuje projekty, które mają umożliwić naukę dzieciom i dorosłym z najbiedniejszych regionów świata. Dzieje się to m.in. poprzez budowę i remont szkół, wyposażanie sal lekcyjnych oraz organizacje zajęć, które pozwalają zdobyć lub rozwinąć umiejętności zawodowe.

Od 2002 roku PAH jest obecna w Afganistanie, głównie przez programy dotyczące poprawy dostępu do edukacji. Przez 7 lat objęto działaniami około 20 tysięcy osób. Od września 2008 roku PAH prowadzi kampanię Akcja Edukacja. Ma ona zwrócić uwagę na problem braku dostępu do edukacji podstawowej i analfabetyzmu wśród dorosłych z najbiedniejszych, zniszczonych wojną lub klęskami żywiołowymi krajów. Zbierane są także środki umożliwiające przeciwdziałanie tym problemom.

Pieniądze zebrane w trzeciej edycji Akcji Edukacja trafią do Afganistanu i Afryki Subsaharyjskiej.

Marcin Suder zajmuje się fotografią od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, ale jego prawdziwą pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach, m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie.

"Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez dwie godziny, w klapkach, z gołymi stopami, po śniegu. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły w palącym słońcu bez kropli wody do picia. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez pola minowe. Wyobraź sobie, że w ciągu roku starcza Tobie i Twojej rodzinie jedzenia tylko na 5-7 miesięcy. Wyobraź sobie, że do najbliższego lekarza masz kilka godzin drogi, a gdy zachorujesz - po prostu umierasz. Jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, to zrozumiałeś ich życie i zrozumiesz także, dlaczego Afgańczycy powiedzą Tobie: Żyjemy by przeżyć, a nie by żyć" - pisze o swojej pracy w Afganistanie Marcin Suder.

Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii. W 2004 roku zrealizował dla PAH fotoreportaż z Iranu po trzęsieniu ziemi w Bam.

"Fotografie Sudera bardzo ciepło i intymnie ukazują ludzi, których spotkał w ciągu swojego miesięcznego pobytu w Afganistanie. Dzięki nim bieda milionów Afgańczyków zyskuje ludzką twarz i staje się również problemem dotyczącym widza. Dzięki nim łatwiej zrozumieć, że afgańskie dzieci w wieku szkolnym bardzo chcą się uczyć, bo jest to jedno z podstawowych praw każdego dziecka. Łatwiej zrozumieć, dlaczego ponad połowa z nich nie może z tego prawa skorzystać. Łatwiej zrozumieć dlaczego ponad 1/3 Afgańczyków jest niepiśmienna" - czytamy w komunikacie prasowym.

Finisaż ekspozycji odbędzie w czasie konferencji kulturoznawczej Codzienność kręci - kultura codzienności, codzienność kultury, 29 września, o godz. 19.

Wstęp na wystawę i finisaż jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771082

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.