Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Pruska opowieść - zobacz!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Opowieść o Sowim to jedyna zachowana opowieść pruska. Pochodzi z IX wieku i mówi o tym, dlaczego Prusowie palili swoich zmarłych. Jak ten tekst brzmi dzisiaj?

Beata Frankowska ze stowarzyszenia Grupa Studnia O. i Serhii Petryczenko ze Scholi Teatru Węgajty pracowali nad Opowieścią o Sowim w czasie Festiwalu Bałtyjskiego w Olsztynku. Jednym z punktów festiwalu był warsztat sztuki opowiadania Narratores rerum Prussicarum.

Warsztaty prowadziły: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz. Podsumowaniem tygodniowej pracy zespołu była Noc Bałtyjskich Opowieści - pod gwiazdami, przy blasku ogniska, w scenerii pruskiej osady.

Noc Bałtyjskich Opowieści była w sobotę, 14 sierpnia. Z Beatą Frankowską i Serhii Petryczenką spotkaliśmy się dzień wcześniej.

This text will be replaced

***

Stowarzyszenie Grupa Studnia O. o sobie:

"Jesteśmy pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działamy od 1997 roku. Grupę Studnia O. tworzą: Magda Górska, Paweł Górski, Jarek Kaczmarek, Agnieszka Aysen Kaim, Dorota Maciejuk, Gosia Litwinowicz.

Źródłem naszych opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Nasza działalność nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania traktujemy jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności.

Praktykę opowiadania historii łączymy z rozległą działalnością animacyjną i edukacyjną. Opowiadanie stanowi bowiem atrakcyjną formułę poznawania innych kultur, jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu międzykulturowego. Elastyczność i otwartość formuły opowiadania pozwala nam wpisywać się w różnorodne projekty społeczno-kulturowe - zarówno tematycznie, jak i pod względem formalnym: od kameralnych spotkań w kręgu po wielkie widowiska.

Prowadzimy także wiele projektów badawczych nad tradycją opowiadania w różnych kręgach kulturowych. Wypracowaną przez nas formą spotkania jest widowisko narracyjne, które nawiązuje do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści harmonijnie współistnieją z dyskursem naukowym, muzyką, elementami uczty."

Źródło: strona internetowa Towarzystwa Pruthenia


Reporterka: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia, montaż: Krzysztof Chaja

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789180

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.