Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.08.2010 02:50 Miasto:Frombork Kategoria:Muzyka Autor:Jan Brzozecki Placówka:Brak
Frombork: Konstanty Andrzej Kulka gra Vivaldiego
W najbliższą niedzielę, 8 sierpnia, we fromborskiej archikatedrze wystąpi Konstanty Andrzej Kulka, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków. Koncert jest częścią 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.
Artyście będzie towarzyszyć kwartet smyczkowy oraz niemiecki organista Claus-Erhard Heinrich.

W czasie koncertu zabrzmią Cztery pory roku Antonio Vivaldiego (skrzypce solo i kwartet smyczkowy). Następnie Claus-Erhard Heinricha wykona improwizację organową na temat Czterech pór roku.

Początek - godz. 14. 

***

Konstanty Andrzej Kulka (ur. 5 marca 1947 w Gdańsku) - polski skrzypek i pedagog, ojciec Gabrieli Kulki. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Urodził się w Gdańsku, a nie w Wolbromiu, jak błędnie podają niektóre źródła (choć rodzina artysty wywodzi się z Wolbromia). Ukończył V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku - Oliwie im. Stefana Żeromskiego, studiował w PWSM w Gdańsku.

Wykonał ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Gra ze słynnymi orkiestrami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i in.. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Uprawiał również kameralistykę, bierze udział w wykonaniu i nagraniach polskiej muzyki współczesnej.

Jest głównie związany z Filharmonią Narodową. Wystąpił także gościnnie w albumie Hat, Rabbit swojej córki Gaby Kulki.

W 1964 roku zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Genui, w 1966 roku - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium.
Jest m.in. laureatem nagród ministra kultury i ministra spraw zagranicznych.

Honorowy obywatel Wmiasta Wolbromia.

20 czerwca 1994 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. 5 listopada 2001 roku został odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Klaus-Erhard Heinrich (1960) - urodzony we Frankfurcie nad Menem, studia matematyczne na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethe we Frankfurcie (1979). Od 1980 roku - studia w Wyższej Szkole Muzycznej we Frankfurcie, muzyka kościelna (egzamin w 1984 roku).

Nauczyciele: Edgar Krapp, Wolfgang Schäfer, dr Reinhard Menger, Heinz - Werner Zimmermann. Lekcje gry na fortepianie pod kierunkiem Iriny Edelstein. Dyrygentura: Jiri Starek i Rolf Reinhardt. Praca nauczyciel i dyrygent.

1987-1991 w Stadttheater Regensburg, 1991-1997 - w Nationaltheater Mannheim; 1997 - dyrektor artystyczny w katedrze Halberstadt oraz dyrektor seminarium na temat muzyki kościelnej w Halberstadt; 1992 - pierwsza publikacja kompozytorska, 1995 - premiera jego kompozycji w publicznym radio Hessian, 1999 - projekt Jazz na organy (publiczne radio Hessian), zawierający improwizację z elementami jazzu i gospel.

Od 2001 roku - koncerty wraz z Gottholdem Schwarzem (bas), który współpracował z Gardinerem, Leonhardem i Herreweghe. W 2003 roku Klaus-Erhard Heinrich został dyrektorem artystycznym muzyki kościelnej. Od 2003 roku koncertował w Skandynawii i Afryce Południowej.

W 2008 roku wystąpił w niemieckiej telewizji, w 2009 - w Bremen (Deutscher Evangelischer Kirchentag), zaś w 2010 roku - występ w Oslo (Children Leader's Conference).

Ponadto koncerty z chórem Michaela Praetoriusa w Schwerin, Malmö, Worcester, Deventer w Nowym Orleanie, Vendome i Paryżu.

Recitale: Belfort, Berlin, Bonn, Bratysława, Bremen, Brno, Drezno, Erfurt, Essen, Frankfurt, Halle, Konstanz, Lipsk, Limanowa, Magdeburg, Merseburg, München, Münster, Oxford, Poznań, Ulm, Warszawa i Zabrze.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7723579

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.