Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Jak szukano wielkich mistrzów?
Odsłonięty szkielet wielkiego mistrza Orselna, fot. - Aleksander Łubiński, mat. prasowe muzeum
Odsłonięty szkielet wielkiego mistrza Orselna, fot. - Aleksander Łubiński, mat. prasowe muzeum

W 2007 roku w prezbiterium konkatedry św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie odkryto szczątki - jak się później okazało - trzech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. 31 lipca uroczyście otwarto odtworzoną kryptę grobową. W kwidzyńskim zamku można oglądać zdjęcia z prac archeologicznych.

Łukasz Stawski, historyk sztuki i konserwator zabytków z kwidzyńskiego muzeum, który brał udział w części badań, przypomina, że poszukiwania zaczęły się w 2006 roku. Ich celem było odnalezienie miejsca wiecznego spoczynku bł. Doroty z Mątowów, która zmarła w Kwidzynie, w 1394 roku.

- To, niestety, nie udało się. Georadar, którym skanowano katedrę, wskazał anomalię w południowo-wschodniej części prezbiterium. Po zdjęciu podłogi w tym miejscu okazało się, że są tam dwie krypty: kamienna, która była pusta, i ceglana, a w niej dwie trumny i trzy szkielety - mówi Łukasz Stawski. - Przy szczątkach znaleziono wiele fragmentów jedwabnych tkanin. Z uwagi na cenę tego rodzaju materiałów w średniowieczu, wnioskowano, że są to pochówki ważnych osobistości. Potwierdziły to późniejsze analizy, w tym badania DNA.

W krypcie spoczęli: Werner von Orseln, Ludolf Koenig von Wattzau oraz Henryk von Plauen, którzy godność wielkich mistrzów sprawowali w XIV i XV wieku.

(Badania były prowadzone pod kierunkiem nieżyjącego już doktora Antoniego Pawłowskiego, ówczesnego kierownika muzeum w Kwidzynie, fot. - Aleksander Łubiński, mat. prasowe muzeum)

Kaplicę ze zrekonstruowanymi pochówkami otwarto 31 lipca. Można w niej zobaczyć także obiekty znalezione w czasie wykopalisk. W uroczystościach wziął udział m.in. obecny wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie bp Bruno Platter.

W kwidzyńskim muzeum, które mieści się w zamku kapituły pomezańskiej, można oglądać około 30 zdjęć dokumentujących poszukiwania archeologiczne. Autorem fotografii jest Aleksander Łubiński.

Wystawa została przygotowana przez Urząd Miejski w Kwidzynie i będzie czynna do 30 sierpnia.

***

Warto zajrzeć na stronę internetową poświęconą poszukiwaniom w kwidzyńskiej katedrze.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10180428

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.