Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.07.2010 10:50 Miasto:Grunwald Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Grunwald 2010: Nowoczesny, rockandrollowy patriotyzm - posłuchaj!
Komiksowy album Grunwald to dzieło rysowników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy
Komiksowy album Grunwald to dzieło rysowników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy

Telewizyjne spoty mistrza animacji komputerowej Tomasza Bagińskiego, komiks, teledysk zespołu Armia, DVD z multimediami, powieść fantastyczna, historyczna gra karciana czy gra komputerowa - każdy pomysł jest dobry, by uczyć patriotyzmu i zainteresować przeszłością własnego kraju.

Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, koordynator obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem na poziomie ogólnopolskim, jest też wydawcą szeregu interesujących publikacji związanych z tą rocznicą.

Jedną z nich jest album komiksowy Grunwald - dzieło rysowników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ze strony polskiej w projekcie wzięli udział: Marek Szyszko, Grzegorz Janusz, Marek Skotarski, Przemysław Truściński, Paweł Timofiejuk, Tomasz Piorunowski, Wojciech Birek i Bartłomiej Kuczyński. Białoruś reprezentują: Vital Voranau i Włodzimierz Bludnik, Ukrainę: Igor Baranko i Oleksij Czebykin Shakll, a Litwę - Gintaras Jocius.

- To mistrzowskie nazwiska i gratka dla miłośników komiksu. Poziom graficzny i scenariusza komiksu jest bardzo wysoki. Co ciekawe, książka ma dwie okładki, czyta się ją z dwóch stron, w dwóch językach - polskim i litewskim - mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

W czasie niedawnych Dni Grunwaldzkich, kiedy miała miejsce premiera komiksu, Adam Radoń reprezentował Narodowe Centrum Kultury. Wtedy też na specjalnym stoisku NCK można było kupić, a czasem i otrzymać za darmo wydawnictwa związane z rocznicą bitwy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się rozdawana za darmo płyta DVD Grunwald. Walka 600-lecia. Znalazły się na niej: teledysk do utworu zespołu Armia Jeszcze raz, jeszcze dziś (reż. Łukasz Jankowski), promujące obchody spoty telewizyjne Tomasza Bagińskiego (zrealizowane w technice łączenia żywego planu z animacją komputerową; producent - studio Platige Image), eseje znanych historyków i publicystów, ukazujące wydarzenia sprzed 600 lat w perspektywie XXI wieku oraz fragmenty powieści Szczepana Twardocha Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów, która stanowi III tom serii wydawniczej NCK Zwrotnice czasu. Historie alternatywne.

Historyczna, ilustrowana gra karciana Grunwald - walka 600-lecia to kolejna propozycja adresowana przede wszystkim do młodych ludzi. Jeden z graczy zostaje dowódcą sił polsko-litewskich, drugi - zakonu krzyżackiego. Rozgrywkę wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie sześć wrogich chorągwi.

Grę stworzyli: Michał Stachyra i Maciej Zasowski z wydawnictwa Kuźnia Gier, a komiksowe ilustracje - Piotr Foksowicz i Krzysztof Rogulski, które pod kątem wierności realiów weryfikował historyk wojskowości Tomasz Mleczek. Gra jest bezpłatna i była dystrybuowana m.in. na Dniach Grunwaldu.

- Rozmawiamy szczególnie z młodymi ludźmi językiem, którym oni rozmawiają ze sobą, który oni doskonale rozumieją - podkreśla Adam Radoń.

Jesienią ma natomiast ukazać się gra komputerowa Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu. Narodowe Centrum Kultury objęło patronat nad tym przedsięwzięciem.

"To strategia z elementami RPG, osadzona w czasach od średniowiecza do baroku  (1350-1650), rozgrywająca się na terenach całej Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. (...) Trzymając się jak najwierniej realiów historycznych, gra pozwala stworzyć historię naszego kraju od nowa i zbudować prawdziwe Polskie Imperium!" - czytamy w informacji zapowiadającej wydawnictwo.

Fragmenty komiksu, eseje i materiały ze specjalnej płyty DVD Grunwald. Walka 600-lecia można znaleźć na stronie internetowej NCK poświęconej obchodom 600-lecia bitwy.

Z Adamem Radoniem rozmawiała Agnieszka Jarzębska

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145333

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.