Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.07.2010 02:24 Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:Maciej Markowski Placówka:Brak
Czy istnieje życie po Grunwaldzie? (przewodnik po wydarzeniach)
Kulminacją obchodów były oczywiście Dni Grunwaldzkie i inscenizacja bitwy, ale sporo dzieje się i będzie działo przez cały rok
Kulminacją obchodów były oczywiście Dni Grunwaldzkie i inscenizacja bitwy, ale sporo dzieje się i będzie działo przez cały rok
Oto jest pytanie, a odpowiedź jest nieskomplikowanie prosta: tak!
600-lecie bitwy pod Grunwaldem było bodaj najbardziej ekscytującym wydarzeniem kulturalnym 2010 roku. Niezależnie od rozmiaru sukcesu tego międzynarodowego projektu, będzie się o nim rozmawiało i powracało doń przez kilka następnych miesięcy. Jak wielkie i doniosłe jest grunwaldzkie wydarzenie najdobitniej wyraża kalendarz imprez, które już odbyły się - i jeszcze odbędą.

Grunwaldzkie after party trwać będzie co najmniej do końca tego roku, a kalendarz imprez przedstawia się w taki oto sposób...

W dniach od 31 lipca - 7 sierpnia w Barczewie odbędzie się drugi - po pierwszym w Jedwabnie - plener rysunku satyrycznego poświęconego oczywiście bitwie pod Grunwaldem. To próba spojrzenia na jedną z najważniejszych bitew średniowiecza z innej strony - strony humorystycznej, która także stanowi prezentację własnych przemyśleń autorów dotyczących Grunwaldu.

Chwilę później - 8 sierpnia - w Olsztynku odbędzie się koncert pod tytułem Klimaty Grunwaldu. Noce śpiewane w Skansenie. Wydarzenie to ma służyć promocji folkloru Warmii i Mazur, a w osiągnięciu tego celu pomóc ma zespół Hoboud. W upowszechnianiu i odkrywaniu zapomnianego dziedzictwa muzycznego regionu będzie można uczestniczyć dzięki Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie również koncert zostanie zagrany.

Dzień później, także w skansenie w Olsztynku (od 9 do 15 sierpnia), zainaugurowany zostanie Festiwal Prusów zwany także Festiwalem Bałtyjskim. Ma on na celu ukazanie historii regionu sprzed okresu bitwy pod Grunwaldem oraz prezentację kultury plemion pruskich - pierwszych mieszkańców uwikłanych w konflikt z zakonem krzyżackim. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję osady Prusów - Amalang. Jest to replika kurhanu grobowego, pomost drewniany łączący kurhan z osadą Amalang oraz kładka na Górę Czarownic. Zapewniony będzie udział wolontariuszy, drużyny Jaćwięgów z Suwałk i wikingów z Białegostoku.

Od 15 do 17 sierpnia Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie organizuje w Lidzbarku oraz Ostródzie konferencję naukową zatytułowaną Europa Jagiellońska. Dwudniowy międzynarodowy zjazd przedstawicieli ościennych państw debatować będzie o wielu sprawach, a ich celem jest zacieśnianie współpracy z ośrodkami naukowymi Litwy, Białorusi, Rosji, Łotwy, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu.

Z kolei 19 sierpnia, w Olsztynie, o godz. 10, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się sesja popularno-naukowa nosząca tytuł: Etos rycerski w polskiej historii i tradycji. Cykl będzie poruszał mnóstwo tematów, m.in. symboliczne i historyczne znaczenie bitwy pod Grunwaldem, historię hymnu polskiego, obchody 600-lecia Bitwy w 2010 roku czy rolę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w rozwoju regionu.

Grunwald i europejskie muzea pobitewne - to tytuł kolejnej, międzynarodowej sesji naukowej, która odbędzie się w dniach 12-14 października w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Przedsięwzięcie to ma charakter multikulturowy i umożliwia wymianę poglądów oraz doświadczeń muzealników związanych z wielkimi bitwami europejskimi.

Dopełnieniem oraz wyjątkowym akcentem obchodów 600-lecia grunwaldzkiej wiktorii będą dwie unikalne publikacje. Pierwszą z nich będzie książka zatytułowana Historia kultury i dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Bibliografia za lata 1990-2010. Pozycja będzie ukazywać bitwę pod Grunwaldem w szerokim kontekście dziedzictwa kulturowego regionu i spuścizny niemieckiej na Warmii i Mazurach. Bibliografia będzie rejestrować publikacje wyłącznie o charakterze naukowym i będzie stanowić zaplecze dla studentów oraz kadr naukowych ośrodków akademickich i badawczych. Publikacja zostanie wydrukowana w nakładzie 300 egzemplarzy i bezpłatnie przekazana do warmińsko-mazurskich bibliotek, instytucji kultury i ośrodków naukowych. Wydanie bibliografii planowane jest na listopad, promocja i kolportaż - grudzień.

Druga książka ma być poświęcona kwestii stosunków polsko-krzyżackich, dziejom Prusów, podboju ziem pruskich oraz Wielkiej Wojnie. Szkice Grunwaldzkie będą pracą zbiorową, a nakład ma wynieść około 500-600 egzemplarzy. Przybliżona data ukazania się to grudzień.

Więcej o wydarzeniach związanych z 600-leciem bitwy można znaleźć np. na stronach: Wrota Warmii i Mazur oraz grunwald600.pl.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11890
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10759497

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.