600-lecie bitwy pod Grunwaldem było bodaj najbardziej ekscytującym wydarzeniem kulturalnym 2010 roku. Niezależnie od rozmiaru sukcesu tego międzynarodowego projektu, będzie się o nim rozmawiało i powracało doń przez kilka następnych miesięcy. Jak wielkie i doniosłe jest grunwaldzkie wydarzenie najdobitniej wyraża kalendarz imprez, które już odbyły się - i jeszcze odbędą.
Grunwaldzkie after party trwać będzie co najmniej do końca tego roku, a kalendarz imprez przedstawia się w taki oto sposób...
W dniach od 31 lipca - 7 sierpnia w Barczewie odbędzie się drugi - po pierwszym w Jedwabnie - plener rysunku satyrycznego poświęconego oczywiście bitwie pod Grunwaldem. To próba spojrzenia na jedną z najważniejszych bitew średniowiecza z innej strony - strony humorystycznej, która także stanowi prezentację własnych przemyśleń autorów dotyczących Grunwaldu.
Chwilę później - 8 sierpnia - w Olsztynku odbędzie się koncert pod tytułem Klimaty Grunwaldu. Noce śpiewane w Skansenie. Wydarzenie to ma służyć promocji folkloru Warmii i Mazur, a w osiągnięciu tego celu pomóc ma zespół Hoboud. W upowszechnianiu i odkrywaniu zapomnianego dziedzictwa muzycznego regionu będzie można uczestniczyć dzięki Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie również koncert zostanie zagrany.
Dzień później, także w skansenie w Olsztynku (od 9 do 15 sierpnia), zainaugurowany zostanie Festiwal Prusów zwany także Festiwalem Bałtyjskim. Ma on na celu ukazanie historii regionu sprzed okresu bitwy pod Grunwaldem oraz prezentację kultury plemion pruskich - pierwszych mieszkańców uwikłanych w konflikt z zakonem krzyżackim. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję osady Prusów - Amalang. Jest to replika kurhanu grobowego, pomost drewniany łączący kurhan z osadą Amalang oraz kładka na Górę Czarownic. Zapewniony będzie udział wolontariuszy, drużyny Jaćwięgów z Suwałk i wikingów z Białegostoku.
Od 15 do 17 sierpnia Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie organizuje w Lidzbarku oraz Ostródzie konferencję naukową zatytułowaną Europa Jagiellońska. Dwudniowy międzynarodowy zjazd przedstawicieli ościennych państw debatować będzie o wielu sprawach, a ich celem jest zacieśnianie współpracy z ośrodkami naukowymi Litwy, Białorusi, Rosji, Łotwy, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu.
Z kolei 19 sierpnia, w Olsztynie, o godz. 10, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się sesja popularno-naukowa nosząca tytuł: Etos rycerski w polskiej historii i tradycji. Cykl będzie poruszał mnóstwo tematów, m.in. symboliczne i historyczne znaczenie bitwy pod Grunwaldem, historię hymnu polskiego, obchody 600-lecia Bitwy w 2010 roku czy rolę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w rozwoju regionu.
Grunwald i europejskie muzea pobitewne - to tytuł kolejnej, międzynarodowej sesji naukowej, która odbędzie się w dniach 12-14 października w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Przedsięwzięcie to ma charakter multikulturowy i umożliwia wymianę poglądów oraz doświadczeń muzealników związanych z wielkimi bitwami europejskimi.
Dopełnieniem oraz wyjątkowym akcentem obchodów 600-lecia grunwaldzkiej wiktorii będą dwie unikalne publikacje. Pierwszą z nich będzie książka zatytułowana Historia kultury i dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Bibliografia za lata 1990-2010. Pozycja będzie ukazywać bitwę pod Grunwaldem w szerokim kontekście dziedzictwa kulturowego regionu i spuścizny niemieckiej na Warmii i Mazurach. Bibliografia będzie rejestrować publikacje wyłącznie o charakterze naukowym i będzie stanowić zaplecze dla studentów oraz kadr naukowych ośrodków akademickich i badawczych. Publikacja zostanie wydrukowana w nakładzie 300 egzemplarzy i bezpłatnie przekazana do warmińsko-mazurskich bibliotek, instytucji kultury i ośrodków naukowych. Wydanie bibliografii planowane jest na listopad, promocja i kolportaż - grudzień.
Druga książka ma być poświęcona kwestii stosunków polsko-krzyżackich, dziejom Prusów, podboju ziem pruskich oraz Wielkiej Wojnie. Szkice Grunwaldzkie będą pracą zbiorową, a nakład ma wynieść około 500-600 egzemplarzy. Przybliżona data ukazania się to grudzień.
Więcej o wydarzeniach związanych z 600-leciem bitwy można znaleźć np. na stronach: Wrota Warmii i Mazur oraz grunwald600.pl.