Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.07.2010 02:51 Miasto:Kwidzyn Kategoria:Muzea Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 r.
Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
W salach zamkowych Muzeum w Kwidzynie - Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku oglądać można wystawę zatytułowaną Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 r. Ekspozycja gromadzi materiały historyczne dotyczące plebiscytu pochodzące z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, w Niemczech oraz najlepsze eksponaty z tego okresu z kolekcji własnej muzeum kwidzyńskiego.

Wystawa odbywa się w ramach projektu wystawienniczo-edukacyjnego z okazji 90-tej rocznicy Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach, organizowanego przez Pracownię Regionalną przy Kwidzyńskim Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

Głównym celem projektu jest promowanie i upowszechnianie wiedzy historycznej związanej z głosowaniem plebiscytowym na Powiślu w lipcu 1920 oraz kształtowanie umiejętności dialogu międzykulturowego pomiędzy Polakami i Niemcami.

Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu 11 lipca 1920 był jednym z dwóch plebiscytów dotyczących Polski, wyznaczonych w 1919 r. w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową.
W plebiscycie tym ludność zamieszkująca Warmię, Mazury i Powiśle miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego, lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich.

Kontynuacja i rozwinięcie tematyki wystawy w ramach projektu odbędzie się w Czarnej Sali Kwidzyńskiego Centrum Kultury we wrześniu 2010 r.

Wystawę oglądać można do 30 września.

 

Partnerami projektu są: Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Westpreussisches Landesmuseum w Münster/Niemcy, Archiwum Miejskie w Celle/Niemcy oraz Kulturzentrum Ostpreussen w Ellingen/Niemcy.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158647

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.