Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.06.2010 10:40 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:inf. nadesł. - Elżbieta Straszkiewicz, AJ Placówka:Brak
Nic o nas bez nas (relacja)
fot. - Sylwia Warzechowska - mat. prasowe
fot. - Sylwia Warzechowska - mat. prasowe
60 przedstawicielek Warmii i Mazur wzięło udział w Kongresie Kobiet, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Warszawie. Relację z kongresu nadesłała Elżbieta Straszkiewicz.

18 i 19 czerwca, w Warszawie, odbył się II Kongres Kobiet Polskich. Podobnie, jak przed rokiem, spotkały się na nim kobiety z różnych środowisk z całej Polski, łącznie prawie
4 tysiące osób.

W czasie kongresu można było wziąć udział w tematycznych panelach, dyskutować oraz zadawać pytania osobom ze świata polityki, kultury, a także liderkom życia społecznego, które z sukcesami działają w środowiskach lokalnych.

Spotkanie w Warszawie nie mogłoby się odbyć bez „silnej”, 60-osobowej reprezentacji z naszego województwa. Z pomocą Paniom przyszedł marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, wspierając je w organizacji wyjazdu do stolicy.

Panie nie pozostały dłużne. Ubrane w czerwone koszulki z logo województwa i napisami Elbląg, Markusy, Jegłownik, Młynary oraz zaopatrzone w maskotki - bociany (symbol województwa) i foldery informacyjne były sympatycznie przyjmowane przez uczestników i gości Kongresu. Wszyscy chwalili pomysł na promocję województwa i miasta.

Wiodącym tematem tegorocznego Kongresu, który odbył się pod hasłem Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!, były wybory samorządowe, a szczególnie udział kobiet we władzach lokalnych. Dyskutowano również na temat istotnych spraw społecznych,  takich jak, przemoc domowa, opieka nad dzieckiem, kultura, kariera zawodowa kobiet.

Pierwszego dnia przewidziano cztery panele plenarne, które odbyły się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Omawiano aktualne wyzwania, jakie stoją przed polskimi kobietami, problemy emancypacji kobiet i ewolucji mężczyzn. Mówiono o kobietach we władzach samorządowych i szansach pań na rynku pracy.

Przewidziano także kilka paneli fakultatywnych, m.in. na temat kobiet 50+, miejsca kobiet w kulturze, praw reprodukcyjnych, związków partnerskich, instytucjonalnej opieki nad dzieckiem oraz zrównoważonego rozwoju i przemocy wobec kobiet.

Najważniejsze wydarzenia drugiego dnia Kongresu zaplanowano w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. Odbyły się tam panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu gospodarczym, ocenie aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i Unii Europejskiej, a także dyskusje o edukacji, polityce zdrowotnej, warsztaty przygotowujące potencjalne kandydatki do startu w wyborach samorządowych.

Szczególnym punktem w programie drugiego dnia Kongresu była sesja w Arkadach Kubickiego, poświęcona pamięci tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem Izabeli Jarudze-Nowackiej.

Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, ile czyniła ona dla osób dyskryminowanych, wykluczonych społecznie, z jaką odwagą i determinacją  protestowała przeciw nierówności społecznej... 

Wydarzenia takie jak II Kongres Kobiet nie mogą pozostać bez wyznaczenia kierunków działań na przyszłość. Toteż i tym razem zapisano następujące postulaty:

-  wprowadzenie ustawy parytetowej,
-  wprowadzenie w naszym kraju strategii osiągania zasad równości kobiet i mężczyzn,
-  wdrożenie odpowiedniej polityki prorodzinnej,
-  wdrożenie procedur w sprawie zapłodnienia in vitro,
-  skuteczna ochrona kobiet i dzieci przed przemocą,
-  radykalna reforma polskiego systemu edukacji,
-  zainicjowanie projektu obywatelskiego na rzecz parytetu w Unii Europejskiej.

Panie z Warmii i Mazur uczestniczyły we wszystkich licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych. Istotne okazały się też spotkania kuluarowe, które dały możliwość wymiany doświadczeń i myśli na tematy nurtujące zarówno kobiety z największych, jak i mniejszych miast.  

Nawiązane znajomości, przyjaźnie oraz wymiana doświadczeń na pewno zmienią nasz dotychczasowy sposób patrzenia na wiele ważnych spraw, z pewnością zaprocentują w przyszłości i wzmocnią działalność Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Elblągu...

 

Elżbieta Straszkiewicz

***

Tytuł artykułu pochodzi od redakcji 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11742
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400807

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.