Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.05.2010 01:57 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Anna Kleina, J.K-D. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ostatnie spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie
Michał Sumiński, fot. leaderfilm.pl
Michał Sumiński, fot. leaderfilm.pl
Ostatnie przed wakacjami majowe spotkanie z elbląskim filmem zdominuje nagrodzony podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu World Mediatravel 2010 w Łodzi film Sławomira Malinowskiego Pan Zwierzyniec. Projekcja odbędzie się w poniedziałek, 31 maja o godz. 18.00.
To historia związanego od dziesięcioleci z Elblągiem Michała Sumińskiego, gospodarza telewizyjnego programu Zwierzyniec. Film zdobył nagrodę World Mediatravel za ...dobry warsztat reżyserski oraz interesujące sportretowanie postaci głównego bohatera.

- W kinie Światowid film ten będzie miał pierwszą, od projekcji festiwalowej, publiczną prezentację - mówi Juliusz Marek, pomysłodawca cyklu Elbląg na dużym ekranie. - Będzie to pokaz przed premierą w telewizji Planete, w którym emisję zaplanowano na 26 września.

Seans uzupełniony będzie krótkimi migawkami z życia Elbląga w latach 70-tych XX wieku.

- Wybraliśmy je spośród bogatych zbiorów dokumentalnych Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar i Stefana Muli - dodaje Juliusz Marek.

Organizatorami spotkania są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Tezaurus i Telewizja Elbląska.

***

Michał Jan Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej był więźniem Oświęcimia i jeńcem obozu w Mauthausen-Gusen. Po wojnie pracował w Pomorskiej Spółce Rybackiej w Bydgoszczy, a następnie w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie. Był też kapitanem jednostki Gen. Zaruski. W latach pięćdziesiątych zajął się pisarstwem, był też zastępcą redaktora naczelnego Rozgłośni Kraj. Od 1958 r. pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej. Jest autorem popularnego w latach 70. i 80. programu telewizyjnego Zwierzyniec, w którym w stroju leśniczego barwnie opowiadał o życiu i zwyczajach zwierząt. Michał Sumiński jest kawalerem Orderu Uśmiechu i Honorowym Obywatelem Warszawy.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789134

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.