Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.05.2010 09:22 Miasto:Olsztyn Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesłana, J.K.-D. Placówka:Brak
Konferencja o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego
O szansie rozwoju regionalnego wynikającej z ratyfikacji Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego mówić będą uczestnicy konferencji, jaka odbędzie się 2 czerwca w Olsztynie, w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy u. Emilii Plater 1.
Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 10.00, genezę, założenia, cele, zasady i skutki Konwencji UNESCO przedstawi Hanna Schreiber-Jodełka z Uniwersytetu Warszawskiego, a o systemie ochrony prawnej dziedzictwa kulturowego w Polsce w kontekście dziedzictwa niematerialnego opowie Katarzyna Zalasińska (Uniwersytet Warszawski, Trybunał Konstytucyjny).
W programie konferencji znalazło się także wystąpienie Adama Jankiewicza (Trybunał Konstytucyjny, Fundacja Dziedzictwo nasze), który mówić będzie o dziedzictwie duchowym Warmii i Mazur jako ponadczasowej wartości regionu i istotnym czynniku tożsamości.
W części drugiej, około godz. 12.20, głos zabierze Waldemar Majcher, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, następnie Beata Samojłowicz ze Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia i Mirosław Nalaskowski z Sekcji Folkloru Rady Naukowej przy Zarządzie Głównym STL.
O wprowadzeniu folkloru muzycznego do programu średniej szkoły muzycznej w Olsztynie mówić będzie Wiesława Krajewska-Werecka z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie, a prezes Fundacji Dziedzictwo nasze, Pani Barbara Grąziewicz-Chludzińska, przedstawi działania na rzecz ocalenia tradycji kulturowych powojennych mieszkańców Mazur.
Na zakończenie mowa będzie o produktach regionalnych w sferze kultury niematerialnej - w prezentacji Waldemara Czechowskiego z Fundacji na rzecz ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury.
Przewidziana jest także dyskusja. Konferencja potrwać ma do godziny 14.00.


Organizatorami konferencji są: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Zarząd Główny oraz Fundacja Dziedzictwo nasze.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7754132

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.