Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.05.2010 07:47 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Świętujemy na biało - czerwono
Wszyscy wiemy, co świętujemy 1 maja i dlaczego 3 maja nie chodzimy do pracy. Nasz długi majowy weekend zakłóca apolityczna data 2 maja. W 2004 Sejm RP ustanowił ten dzień Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu - tak mówi art. 4 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a dalej - Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Obowiązek otaczania symboli narodowych czcią i szacunkiem mamy zapisany w ustawie, podkreślę z 1980 roku. Ustawa była później kilkukrotnie nowelizowana, ale swoisty „żart" historii stanowi fakt, że Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony właśnie 2 maja. W okresie Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez komunistyczne władze, święta Konstytucji 3-go Maja.

Święto 2 i 3 maja łączy jeszcze jeden fakt - to w Konstytucji 3-go Maja po raz pierwszy do barwy czerwonej, a w zasadzie karmazynowej, dołączyła, jako barwa narodowa - biel. Karmazyn w dawnych wiekach był symbolem dostojeństwa i bogactwa, a ze względu na cenę barwnika mało kto mógł sobie na niego pozwolić. Z kolei biel, wg twórców Konstytucji z 1791 roku, miała nawiązywać do heraldyki Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Później zmieniały się rządy i konstytucje, ale barwy biało - czerwone na polskiej fladze pozostały. Może jedynie w nieco zmienionych odcieniach od karmazynu, przez cynober do dzisiejszej formy zapisu za pomocą współrzędnych trójchromatycznych.

Polacy coraz mocniej utożsamiają się ze swoimi symbolami narodowymi i coraz chętniej się z nimi pokazują w chwilach, gdy silnie odczuwają potrzebę jedności, czy to smutnych, czy radosnych. Nie jest ona może tak silnie zaznaczona, jak w Ameryce, gdzie przed wieloma domami można zauważyć maszt z flaga państwową, ale my od zawsze woleliśmy pokazywać nasze przywiązanie do ojczyzny w działaniu...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7724031

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.