Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.04.2010 02:18 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:Arkadiusz Kowalczyk, J.K-D. Placówka:Biblioteka Elbląska
Drzeworyty po chińsku
Drzeworyty związane z kulturą Chin oglądać można w Bibliotece Elbląskiej
Drzeworyty związane z kulturą Chin oglądać można w Bibliotece Elbląskiej
W galerii Spatium Novum, na poddaszu Biblioteki Elbląskiej, oglądać można wystawę drzeworytów związanych z chińską kulturą. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z ostatnich konkursów na drzeworyt noworoczny organizowanych na Tajwanie.
We wtorek, 4 maja o godz. 17.00 odbędzie się finisaż wystawy, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach malarstwa tuszem oraz kaligrafii, które poprowadzą studentki z Tajwanu, stypendystki ASP w Warszawie Lin Yu-Yen i Hsien Ting Ting.

Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych, czy ważnych uroczystości rodzinnych.

Z czasem były one przygotowywane tylko podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, który jest najważniejszym świętem dla Chińczyków na całym świecie. Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do noworocznych zwyczajów.

Drzeworyty przedstawiające bóstwa, bohaterów i opiekunów są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Są rodzajem talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.

Te prezentowane w bibliotece związane są tematycznie z chińską kulturą. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Wystawa zorganizowana jest przy współpracy z Taipei Economic and Office Information Division.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906905

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.