Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2010 10:55 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Spotkanie z niemieckim pisarzem

W czwartek, 29 kwietnia, na spotkanie autorskie i promocję książki Reinharda Jirgla Niedopełnieni zapraszają: Biblioteka Elbląska i Wydawnictwo Borussia. Rozmowę poprowadzi Joanna Wilengowska z redakcji kulturalnej TVP Olsztyn.

Reinhard Jirgl to - jak przypominają organizatorzy spotkania - jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej osobliwych pisarzy we współczesnej literaturze niemieckiej.

"W powieści Niedopełnieni udaje się autorowi zawrzeć wiarygodny i przekonujący opis powojennej rzeczywistości Niemiec. Książkę przetłumaczył Ryszard Wojnakowski, laureat Nagrody im. Karla Dedeciusa, wyróżniony za wybitne osiągnięcia translatorskie.

Opisany w powieści obraz pierwszych lat powojennych pozbawiony jest współczucia dla bohaterów zdarzeń wypędzenia Niemców z Sudetów, okresu ich niewzruszonej nadziei na powrót, odsiadywania życia w NRD. Te wydarzenia autor opisuje na przykładzie czterech kobiet z małego miasteczka Komotau (Chomutov): starej Johanny, jej córek, Hanny i Marii, i siedemnastoletniej wnuczki Anny. Urodzony w 1953 roku wnuk jest narratorem i to on otwiera drzwi do przeszłości, opisuje ten rozdział historii Niemiec, nie popadając w sentymentalizm, precyzyjnie, językiem pełnym aluzji, zawiłym i zarazem dosadnym" - czytamy w informacji prasowej.

Reinhard Jirgl urodził się w 1953 roku, w Berlinie Wschodnim. Pierwszą dekadę życia spędził pod opieką dziadków w małym miasteczku w Starej Marchii (Altmark). W 1964 roku wraca do rodziców do Berlina. W 1975 roku kończy studia na wydziale elektrotechniki Uniwersytetu im. Humboldta, uzyskując dyplom inżyniera.

W latach 1975-1995 pracuje jako technik w znanym berlińskim teatrze Volksbühne. Powstałe w tym okresie teksty nigdy nie ukazały się w NRD. Jirgl w swoich powieściach zrywa z konwencjami "normalnego" języka i przeciwstawia mu niepodobny do żadnego z istniejących ani nie odwołujący się do żadnych wzorów artystyczny idiom, posługujący się dla większej transparentności przekazu wymyśloną przez twórcę ortografią.

Wieczór autorski rozpocznie się o godz. 18, w sali audiowizualnej biblioteki, przy ul. św. Ducha 3-7. Rozmowa będzie tłumaczona na język polski.

Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7907170

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.